Rząd zaakceptował zmiany w MdM-ie

Na rynku

We wtorek (3 marca 2015 r.), Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (tzw. ustawy o MdM).

Zdjęcie do artykułu: Rząd zaakceptował zmiany w MdM-ie

Wspomniana ustawa określa sposób działania programu Mieszkanie dla Młodych. Jej nowelizacja zmieni kilka zasad przyznawania rządowych dopłat.

Sprawdź aktualne oferty z programu MdM w Krakowie! (reklama)

Po akceptacji rządu, zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych zostaną jeszcze ocenione przez Sejm, Senat i Prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że nowe zasady MdM-u będą obowiązywały od III kwartału bieżącego roku. Jeżeli nowelizacja ustawy o MdM nie zostanie zmodyfikowana przez Sejm lub Senat, to w życie wejdą następujące zmiany:

  •     podwyższenie dofinansowania wkładu własnego dla osób, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci (z 15% do 30% przeliczeniowej wartości domu lub mieszkania)
  •     podwyższenie dofinansowania wkładu własnego dla osób, które wychowują przynajmniej dwoje dzieci (z 15% do 20% przeliczeniowej wartości domu lub mieszkania)
  •     zwiększenie maksymalnej powierzchni, która jest brana pod uwagę podczas obliczania dopłaty do wkładu własnego dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci (wzrost z 50 mkw. do 65 mkw.)
  •     wprowadzenie możliwości przystąpienia do kredytu przez dowolną osobę (a nie tylko członka najbliższej rodziny)
  •     usunięcie wymagań dotyczących wieku (do 35 lat) i konieczności zakupu pierwszego lokum w przypadku osób, które posiadają przynajmniej troje dzieci
  •     włączenie do rządowego programu budowanych mieszkań spółdzielczych oraz lokali powstałych w ramach przebudowy lub adaptacji budynku niemieszkalnego
  •     wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym wcześniejsza spłata kredytu w pierwszych pięciu latach będzie zmuszała beneficjenta do zwrotu części przyznanej pomocy (taka sankcja ma być stosowana jeśli kredytobiorca nadpłaci kwotę wyższą od przyznanej pomocy)

Rząd nie planuje zniesienia kilku ważnych ograniczeń działającego programu (przykład: wykluczenie rynku wtórnego z systemu dopłat). Po wprowadzeniu planowanych zmian dopłata dla rodzin wielodzietnych wzrośnie nawet o 160%. Osoby wychowujące dwójkę dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie wkładu wyższe o jedną trzecią.

(A.P.)

Czytaj także:

Raty „złotówkowych” kredytów będą jeszcze niższe

Zamknij [x]

Czytaj także:

Raty „złotówkowych” kredytów będą jeszcze niższe

Zamknij [x]