Kraków to miasto o długiej i ciekawej historii. Praktycznie każda z jego 18 dzielnic ma swoje sekrety, które sięgają odległych epok. Nie inaczej jest z południowo-wschodnimi krańcami Krakowa, czyli dzielnicą XII Bieżanów-Prokocim. Tam, gdzie obecnie rozciągają się tereny dzielnicy, położone były historyczne miejscowości Prokocim, Rżąka i Bieżanów. Obecnie to teren, w skład którego wchodzą osiedla i zwyczajowe jednostki urbanistyczne: Bieżanów, Bieżanów Kolonia, Kaim, Łazy, Osiedle Kolejowe, Osiedle Medyków, Osiedle Na Kozłówce, Osiedle Nad Potokiem, Osiedle Nowy Bieżanów, Osiedle Nowy Prokocim, Osiedle Parkowe, Osiedle Złocień, Prokocim, Rżąka.
Nowa odsłona dzielnicy
XII dzielnica Krakowa oficjalnie nosi nazwę Bieżanów-Prokocim. Pierwsze wzmianki o Bieżanowie sięgają początków XIII wieku. Od swoich początków do czasów obecnych tereny te przechodziły liczne transformacje. Najpierw prowadzono tu działalność rolniczą. W XIX wieku powstała linia kolejowa prowadząca do Dębicy, a Bieżanów stał się w osadą z usługami rzemieślniczymi. Funkcjonowała tu huta i gorzelnia, prowadzono także wydobycie gipsu i wapnia. Po I wojnie światowej w Bieżanowie powstała kolonia domów jednorodzinnych, rozwinęła się też zabudowa podmiejska z niewielkim rynkiem. Dzielnica nosi ślady zaborów i wojen światowych. Świadczy o tym m.in. obelisk postawiony jeszcze przez Austriaków, upamiętniający walki z wojskami rosyjskimi, a także pomnik ku czci mieszkańców Bieżanowa, poległych w latach 1914-1920.
Bieżanów przyłączano do Krakowa w roku 1941 (podobnie, jak Prokocim i Rżąkę), a w drugim etapie w 1973 roku. Bieżanów stał się częścią dzielnicy Podgórze.
Bieżanów-Prokocim współczesny
Bieżanów-Prokocim zaczął zmieniać swoje oblicze od lat 70. XX wieku, kiedy zaczęły powstawać tu nowe osiedla mieszkaniowe. Najpierw wzniesiono osiedla Bieżanów Nowy (1977-1982) i Prokocim Nowy (1976-1982) w technologii wielkiej płyty, a w kolejnych latach powstawały coraz to nowe zespoły budynków mieszkalnych, także w Rżące. Obecnie dzielnicę tworzą Bieżanów, Łazy, Osiedle Kolejowe, Osiedle Medyków, Osiedle na Kozłówce, Osiedle Nad Potokiem, Osiedle Nowy Prokocim, Osiedle Nowy Bieżanów, Osiedle Złocień, Prokocim i Rżąka. Charakterystyczne punkty dzielnicy to Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, Pałac Jerzmanowskich, Dwór Czeczów oraz Park Aleksandry. Mieszkańcy cenią sobie łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej, jak również liczne tereny zielone i służące rekreacji. Na terenie dzielnicy funkcjonuje także dogodna infrastruktura w postaci sklepów, punktów handlowo-usługowych i placów zabaw.
Daleko do centrum
Okolica mimo stosunkowo dużego oddalenia od centrum cieszy się zainteresowaniem nabywców mieszkań z uwagi na atrakcyjny poziom cen. Dodatkowo, dogodne połączenie z innymi częściami miasta staje się atutem docenianym przez studentów, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Z Bieżanowa-Prokocimia do innych części miasta można dojechać autobusami oraz tramwajami. Przez wschodnią część dzielnicy biegnie droga krajowa nr 7, w części południowej przebiega fragment autostrady A4 i droga krajowa nr 94. Dla młodych rodzin nie bez znaczenia jest bliskość przedszkoli działających na terenie dzielnicy, szkół podstawowych i zespołów szkół ogólnokształcących. Mieszkańcy mogą również korzystać z 8 domów kultury lub korzystać z placówek znajdujących się bliżej centrum. Na terenie dzielnicy działają kluby sportowe, a także "orliki" dla młodych adeptów piłkarstwa.
Bieżanów-Prokocim to wiele ciekawych nieruchomości, zarówno mieszkań o różnym metrażu, jak i domów jednorodzinnych. Potencjalni nabywcy mogą wybierać z oferty nowych budynków i mieszkań z rynku wtórnego. Ich ceny są uzależnione od standardu i lokalizacji, ale najczęściej nie przekraczają średniej krakowskiej. W bardziej oddalonych lokalizacjach ceny mieszkań w stosunku do innych dzielnic są naprawdę atrakcyjne.