6 miast - tylko w Krakowie transakcyjne ceny nie wzrosły
Analizy, opinieDane, które zebrał Związek Banków Polskich świadczą o tym, że od lipca do września b.r. w pięciu spośród sześciu największych ośrodków miejskich wzrósł średni koszt zakupu nowych i używanych mieszkań.
Ukazało się najnowsze wydanie raportu AMRON-SARFiN, który jest przygotowywany przez Związek Banków Polskich (ZBP). Wspomniane opracowanie w kompleksowy sposób przedstawia sytuację panującą na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Aktualne wydanie raportu AMRON-SARFiN opiera się na danych, które zebrano w trzecim kwartale bieżącego roku.
W swojej analizie specjaliści z ZBP jak zwykle zaprezentowali informacje na temat przeciętnego poziomu jednostkowych cen transakcyjnych. Dane, które zebrał Związek Banków Polskich świadczą o tym, że od lipca do września b.r. w pięciu spośród sześciu największych ośrodków miejskich wzrósł średni koszt zakupu nowych i używanych mieszkań. Dodatnie zmiany odnotowano na terenie:
Warszawy (kwartalna zmiana: 37 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 7262 zł/mkw.)
Łodzi (kwartalna zmiana: 125 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 3665 zł/mkw.)
Wrocławia (kwartalna zmiana: 114 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5432 zł/mkw.)
Poznania (kwartalna zmiana: 56 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5420 zł/mkw.)
Gdańska (kwartalna zmiana: 53 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5441 zł/mkw.)
Spadek średniej ceny transakcyjnej nowych i używanych lokali miał miejsce tylko w Krakowie. Ujemna zmiana wyniosła 44 zł/mkw. (0,73%) w relacji do wyniku z drugiego kwartału. Warto wspomnieć, że na terenie Krakowa ciągły wzrost średniej ceny transakcyjnej był obserwowany od początku 2013 r. do połowy 2014 r. Mimo ostatniej zmiany skala podwyżek wciąż jest znacząca. Średnia cena transakcyjna z III kw. 2014 r. o 2,33% przewyższa analogiczny wynik sprzed 12 miesięcy. Dodatnia różnica w stosunku do I kw. 2013 r. wynosi aż 4,96%.
(A.P.)