98. Giełda SBDiM: targowe debiuty i wiosenne ożywienie
Na rynkuW trakcie minionego weekendu (6-7 kwietnia) hala Centrum Targowego Chemobudowa po raz drugi gościła uczestników Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Niedawne targi były dziewięćdziesiątą ósmą imprezą targową, którą zorganizowało Krakowskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM). Tegoroczny sezon wystawowy zainaugurowała zimowa edycja Giełdy SBDiM (16-17 lutego).
Kwietniowe targi przebiegały już w atmosferze wiosennego ożywienia, które było widoczne od pierwszych godzin imprezy. Oferta przygotowana przez deweloperów mogła zrekompensować kaprysy niezbyt przyjaznej aury. Świadczy o tym liczba krakowian, którzy w sobotę i niedzielę odwiedzili halę CT Chemobudowa. Jak podaje SBDiM, na Giełdzie pojawiło się ok. 1800 osób zainteresowanych nieruchomościami.
Wśród wystawców pojawili się debiutanci…
W zakończonych targach wzięło udział ponad sześćdziesiąt firm. O swoją obecność zadbali czołowi krakowscy deweloperzy. Nie zabrakło również mniejszych przedsiębiorstw, które już od lat funkcjonują na lokalnym rynku pierwotnym.
Stoiska targowe przygotowali też dystrybutorzy artykułów budowlanych. W tym kontekście warto wspomnieć o dwóch przedsiębiorstwach, które zadebiutowały na 98. Giełdzie SBDiM. Mowa o firmach Internorm i Ralston. Internorm to europejski lider w produkcji okien i drzwi rodem z Austrii. Firma może pochwalić się wieloma certyfikatami i innowacyjnymi, energooszczędnymi technologiami. Na uwagę zasłużyły również nowoczesne farby, które oferuje Ralston. Odwiedzający giełdę mogli odwiedzić także stoiska firm z branży projektowej, wykończenia i wyposażenia wnętrz, a także zapoznać się z ofertą kredytów hipotecznych.
Konferencja prasowa, czyli giełdowa tradycja
Spotkania, w których biorą udział osoby zarządzające firmami deweloperskimi i przedstawiciele lokalnych mediów, stały się już tradycyjnym elementem targów organizowanych przez SBDiM. Podczas minionego weekendu zaproszeni goście mogli wysłuchać dwóch prezentacji. Pierwszą z nich przygotował współwłaściciel firmy Private Brokers, która zajmuje się finansową obsługą rynku pierwotnego. Konrad Mitręga omówił problemy związane z praktycznym zastosowaniem rachunków powierniczych.
Drugie wystąpienie dotyczyło technicznych aspektów inwestycji deweloperskich. Zaproszeni przedstawiciele firmy Ralston zaprezentowali jej ofertę produktową. Deweloperzy i dziennikarze mogli też wysłuchać uwag na temat wykończenia budynków mieszkaniowych.
Rabaty sprawdzoną receptą na popyt
Specjalne propozycje dla zwiedzających to kolejny tradycyjny element Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Osoby uczestniczące w dziewięćdziesiątej ósmej edycji tej imprezy nie mogły narzekać na brak promocyjnych ofert. Większość deweloperów starała się zachęcić potencjalnych nabywców przy pomocy sprawdzonego rozwiązania, jakim są rabaty. Na oszczędności mogli liczyć np. przyszli klienci firmy Gama–M. Wspomniane przedsiębiorstwo oferowało bowiem 3-procentowy rabat dla osób posiadających bilet wstępu na targi. Promocja dotyczyła krakowskiej inwestycji Prądnik Park, zlokalizowanej przy ulicy Reduta. Na jeszcze wyższe rabaty zdecydowała się firma Rua Bonita (do 10% dla wybranych mieszkań). Kilku deweloperów próbowało przyciągnąć uwagę zwiedzających za sprawą darmowych miejsc postojowych lub komórek lokatorskich. Takie promocje przygotowały m.in. firmy Janex i Orion Investment.
Andrzej Prajsnar