Angielskie i polskie realia

Na rynku

3 stycznia 2008 w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się seminarium poświęcone angielskim doświadczeniom w inwestycjach mieszkaniowych i możliwości ich przeniesienia na polski grunt. Seminarium, zorganizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, poprowadził Piotr Chłapowski, współwłaściciel londyńskiej pracowni architektonicznej PCKO Architects.

Angielskie i polskie realia | zdjęcie 1


Piotr Chłapowski z pewnością należy do osób szczególnie uprawnionych do porównywania polskich i brytyjskich realiów. W Krakowie bowiem studiował architekturę, pracował także w tutejszym „Miastoprojekcie”, natomiast w Wielkiej Brytanii przebywa od początku lat 70-tych, gdzie przed założeniem własnej pracowni współpracował z renomowanymi instytucjami odpowiedzialnymi za budownictwo. Podczas seminarium Chłapowski omówił między innymi zasady powstawania inwestycji mieszkaniowych na Wyspach Brytyjskich i rolę partnerstwa publiczno-prywatnego, na którego coraz sprawniejsze funkcjonowanie liczymy przecież także w Polsce. Na licznych przykładach (w większości wziętych z portfolio PCKO Architects) przedstawione zostały współczesne tendencje architektoniczne i metody, dzięki którym Brytyjczykom udaje się „bezboleśnie” łączyć to, co stare i nowe w architekturze, a więc zarówno adaptować stare budownictwo do nowych potrzeb, jak i wpisywać nowe projekty architektoniczne w zabytkową tkankę angielskich miast i miasteczek.

Architekt szeroko zaprezentował także cały proces administracyjny dotyczący powstawania nowych inwestycji, i - co szczególnie ciekawe z naszego punktu widzenia - nieporównanie bogatszy niż w Polsce wachlarz możliwości wpływania przez opinię publiczną na ostateczny kształt inwestycji. Szczególnie podkreślone zostało znaczenie szeroko pojętej ekologii, która w ogromnym stopniu determinuje współczesną brytyjską architekturę (o czym świadczyć może chociażby fakt, że w niektórych przypadkach deweloperom nie wolno w nowych osiedlach budować parkingów samochodowych, za to zobligowani są do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc dla rowerów).

Angielskie i polskie realia | zdjęcie 2


W seminarium udział wzięli liczni krakowscy deweloperzy, a gościem z ramienia władz miasta był wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski. Otwierając seminarium, wiceprezydent powrócił też na chwilę do wydarzeń towarzyszących wystawie krakowskich inwestycji mieszkaniowych, zorganizowanej przez SBDiM w Londynie pod koniec września ubiegłego roku, która - będąc „pionierską” inicjatywą - okazała się też według Kazimierza Bujakowskiego sporym sukcesem naszych deweloperów.

Czytaj także:

2008 - pierwsza Giełda Mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

2008 - pierwsza Giełda Mieszkań

Zamknij [x]