Banki precyzują propozycje dla „frankowców”

Na rynku

Związek Banków Polskich (ZBP) zapowiedział, że do końca maja b.r. przedstawi szczegóły swojego planu pomocy dla „frankowców”. Zgodnie ze złożoną obietnicą, w minioną środę banki zaprezentowały szczegóły proponowanych rozwiązań.

fot. R
fot. R

Mimo nieprzychylnej opinii szefa KNF-u, bankowcy nie chcą rezygnować z utworzenia specjalnych funduszy.

Do końca bieżącego roku każdy z dziesięciu banków, które zaakceptowały plan pomocy, utworzy własny fundusz stabilizacyjny. Jeśli kurs franka przekroczy 5,00 zł, to zebrane środki zostaną przekazane na dopłaty do rat (np. bank dopłaci 33 grosze za każdego franka). Taką pomoc będą mogły otrzymać osoby, które łącznie spełnią kilka warunków:

  • zakup mieszkania (do 75 mkw.) lub domu (do 100 mkw.) za kredyt rozliczany we frankach
  • podpisanie aneksu do umowy, w którym klient zgadza się na przewalutowanie po spadku kursu franka do określonego poziomu (np. 3,00 zł)  
  • brak opóźnień w spłacie rat
  • dochód niższy od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej


Własne fundusze stabilizacyjne uruchomią następujące banki: BGŻ BNP, BPH, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble, mBank, Millennium, PKO BP, Raiffeisen Polbank i Santander Consumer Bank.

Prócz funduszy stabilizacyjnych banki chcą też utworzyć jeden wspólny Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych (FWRKH). Dziesięć banków zadeklarowało, że wpłaci 125 mln zł do FWRKH. Kredytodawcy oczekują, że państwo również przekaże pewne środki i przygotuje ustawę regulującą działalność planowanego funduszu. Zwrotna pomoc z FWRKH ma być przeznaczona dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny i mają problemy finansowe z powodu czynników losowych. Opisywany fundusz ma spłacić za kredytobiorcę do 12 rat. Miesięczna wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 1500 zł/m-c.

Warto wspomnieć, że Związek Banków Polskich wydał też specjalną rekomendację dla członków, która zaleca wprowadzenie uproszczonych zasad przenoszenia hipoteki. Zgodnie z zaleceniami ZBP, klient posiadający kredyt walutowy będzie mógł kupić nowe mieszkanie i przenieść na nie hipotekę. Ta zmiana odbędzie się bez spłaty i przewalutowania długu. Należności banku przed zakupem nowego mieszkania zostaną zabezpieczone na środkach uzyskanych ze sprzedaży poprzedniego lokum.    

W minioną środę, Związek Banków Polskich poinformował również, że dotychczasowy pakiet pomocy dla „frankowców” będzie obowiązywał do końca 2015 r. Ten pakiet pomocowy zakłada m.in. obniżkę spreadu w kursie CHF/PLN i uwzględnienie ujemnej stopy LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania.

(A.P.)

Czytaj także:

Stella Micra, czyli kameralnie na Woli Duchackiej

Zamknij [x]

Czytaj także:

Stella Micra, czyli kameralnie na Woli Duchackiej

Zamknij [x]