Budownictwo mieszkaniowe: styczeń-lipiec 2024 r.

Analizy, opinie

Według wstępnych danych GUS od początku roku do końca lipca 2024 r. odnotowano mniejszą liczbę mieszkań oddanych, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednocześnie w tym samym czasie zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Wzrosła także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

fot. R
fot. R

Mieszkania oddane do użytkowania

Wstępne dane GUS wskazują, że w okresie styczeń-lipiec 2024 r. oddano do użytkowania 114 175 mieszkań, i było to o 9,9% mniej, niż w analogicznym okresie minionego roku. Dominującymi formami budownictwa były budownictwo deweloperskie (69,9 tys. oddanych mieszkań) i budownictwo indywidualne (41,0 tys. mieszkań). Łącznie te dwie kategorie inwestorów są odpowiedzialne za 97,1% ogółu nowo oddanych mieszkań.

W pozostałych formach budownictwa (spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe, zakładowe) oddano łącznie 3,3 tys. mieszkań (rok wcześniej w tym samym czasie oddano mniej, bo 2,1 tys. mieszkań).

Jeżeli chodzi o powierzchnię oddanych mieszkań, wyniosła ona w sumie 10,3 mln m2 (mniej o 13% niż w 2023 r.).

Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem
budowlanym

W pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku w statystyce mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano wzrost o 29,6% w stosunku do analogicznego okresu 2023 r. Od stycznia do lipca 2024 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 169 940 mieszkań. W kategorii tej przodowały firmy deweloperskie, które otrzymały największą liczbę pozwoleń na budowę - 119,4 tys., co oznaczało prawie 40-procentowy wzrost rok do roku. Inwestorzy indywidualni także otrzymali więcej (o 13,3%) pozwoleń niż przed rokiem – pozwolenia w tej kategorii inwestorów wydano na 46,8 tys. mieszkań. W dalszym ciągu stosunkowo nieduży udział w całości mają pozwolenia na budowę wydane dla pozostałych kategorii inwestorów – wydane pozwolenia w tej kategorii obejmują 3,7 tys. mieszkań.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

W okresie styczeń-lipiec 2024 r. rozpoczęto budowę 142 346 mieszkań, czyli o 39,8% więcej niż rok wcześniej. Pierwsze miejsce także w tej statystyce przypadło deweloperom, którzy rozpoczęli budowę 92,4 tys. mieszkań – 61,5% więcej niż w tym samym czasie 2023 r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 47,5 tys. mieszkań (o 12,4% więcej budów mieszkań niż przed rokiem). Pozostali inwestorzy rozpoczęli budowę 2,5 tys. mieszkań i była to wartość prawie taka sama, jak rok wcześniej (gdzie rozpoczęto w tych formach budownictwa 2,4 tys. mieszkań).

W pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku we wszystkich powyższych kategoriach (mieszkania oddane do użytkowania; mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym; mieszkania, których budowę rozpoczęto) najwyższe wartości w statystyce mieszkań odnotowano w województwie mazowieckim, a wysokie wartości odnotowano także w województwach małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

R.

Źródło danych GUS

Czytaj także:

Niedobór gruntów jest jednym z czynników hamujących rozwój Krakowa.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Niedobór gruntów jest jednym z czynników hamujących rozwój Krakowa.

Zamknij [x]