Budujesz? Remontujesz? Odzyskaj część nakładów
PoradnikJak uzyskać od fiskusa częściowy zwrot kosztów budowy i remontu? Ulgę budowlaną wprowadzono, aby zrekompensować znaczną podwyżkę podatku od towarów i usług (VAT). Warto pamiętać, że do 30 kwietnia 2004 roku w przypadku wielu materiałów budowlanych sprzedawcy naliczali preferencyjną stawkę 7%. Na skutek zmian prawnych wspomniane artykuły obciążono tak zwaną stawką podstawową (22%). W związku z powyższym fiskus umożliwił podatnikom odzyskanie części zapłaconego VAT-u. Ulga budowlana obowiązuje również w bieżącym roku. Co istotne, ustawodawca wciąż zezwala na uwzględnienie wszystkich nierozliczonych wydatków, których dokonano po 30 kwietnia 2004 roku…
Kto może odzyskać zapłacony VAT?
Częściowy zwrot podatku od towarów i usług przysługuje, jeżeli zostały spełnione wszystkie poniższe warunki:
- podatnik nadal posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- materiały budowlane zostały nabyte ze względu na jedną z następujących sytuacji:
- wzniesienie całości lub części budynku mieszkalnego
- wzniesienie budynku, w którym podatnik posiada udział własnościowy (współwłasność w części ułamkowej) lub udział we współdysponowaniu
- remont całości lub części lokalu mieszkalnego
- remont całości lub części budynku mieszkalnego
- nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne
- adaptacja całości lub części budynku gospodarczego na cele mieszkalne
- adaptacja pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne
- zakup materiałów budowlanych można udokumentować za pomocą faktur wystawionych po 30 kwietnia 2004 roku (rachunki nie uprawniają do zwrotu podatku VAT)
- w składanym formularzu VZM-1 podatnik uwzględnił tylko koszty materiałów budowlanych (usługi budowlane nie podlegają rozliczeniu)
- wnioskodawca lub jego małżonek nie jest podatnikiem VAT
- materiały budowlane nie zostały nabyte w związku z czynnościami opodatkowanymi VAT-em (działalność gospodarcza, najem prywatny)
- podatnik posiadał zgodę na budowę lokalu mieszkalnego (o ile taki dokument był wymagany na gruncie prawa budowlanego)
- wymienione przez wnioskodawcę materiały budowlane znajdują się w wykazie opublikowanym przez Ministra Infrastruktury
W kontekście pierwszego z powyższych warunków warto zaznaczyć, że ulga budowlana przysługuje nie tylko właścicielowi domu lub lokalu mieszkalnego. Mogą z niej skorzystać również inne osoby, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do tej grupy zalicza się:
- współwłaścicieli
- użytkowników wieczystych oraz najemców (o ile umowa użytkowania wieczystego lub najmu przewiduje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane)
- posiadaczy jednego z praw spółdzielczych
Kolejny ważny aspekt dotyczy charakteru prac remontowych, które uprawniają do skorzystania z ulgi budowlanej. Bardzo obszerny katalog czynności akceptowanych przez fiskusa znajduje się w załączniku do rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Kluczowe limity
Wnioskodawcy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że wartość zwracanego podatku VAT jest limitowana. Ustawowe ograniczenia dotyczą też kwoty uwzględnianej w ramach pojedynczej faktury. Poniższa tabela zawiera dokładne informacje na temat wspomnianych obostrzeń.
* - wartość pięcioletniego limitu wyznacza się dla kwartału, w którym podatnik złożył formularz VZM-1
** - do obliczeń przyjmuje się ostatnią przeliczeniową cenę 1 mkw., która jest publikowaną przez GUS
*** - stawka podstawowa 23% zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku
W ramach uzupełnienia należy nadmienić, że stały i nieodnawialny limit odliczeń obowiązuje w trakcie kolejnych pięciu lat od daty przekazania formularza VZM-1. Osoba ubiegająca się o zwrot VAT może złożyć tylko jeden taki dokument w ciągu roku. Warto dodać, że lokalne urzędy skarbowe nie wyznaczają określonego terminu przyjmowania formularzy VZM-1. Pozytywne rozpatrzenie wniosku podatnika oznacza, że zwrot zapłaconego VAT-u nastąpi w ciągu 4 miesięcy. Otrzymana kwota nie jest objęta podatkiem PIT.
Andrzej Prajsnar
Powyższy artykuł nie stanowi porady podatkowej w rozumieniu obowiązującego prawa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czytelnik powinien wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego (formularz ORD-IN).