Czy deweloperzy pomogą oszczędzać energię?

Analizy, opinie

Już w najbliższych tygodniach osoby budujące domy lub kupujące mieszkania będą mogły uzyskać dopłatę z NFOŚiGW z tytułu budownictwa energooszczędnego. Jej wysokość może sięgnąć 50 tys. zł dla domu jednorodzinnego i 16 tys. zł w przypadku mieszkania. Czy deweloperzy zamierzają wykorzystać ten instrument wsparcia i zaoferują energooszczędne mieszkania oraz domy?

Możliwość otrzymania dopłat z NFOŚiGW zdecydowanie wpłynęła na wzrost zainteresowania wśród deweloperów tematem budownictwa energooszczędnego. Na podjęcie konkretnych działań w tym zakresie decydują się w tym momencie jedynie nieliczni. W Krakowie ofertę umożliwiającą skorzystanie z wymienionych dopłat proponuje Wawel Service, w Gdańsku od lat ideę energooszczędnego budowania upowszechnia Towarzystwo Ziemskie, a w Warszawie do takich inwestycji przygotowują się w tym roku m.in. Skanska i Marvipol.

Na przeszkodzie w upowszechnieniu idei budownictwa energetycznego stoi wciąż mocno bariera finansowa związana ze zdecydowanie wyższymi kosztami budowy. Wspomniane dopłaty nie są w stanie w pełni zrekompensować tej różnicy. Obecna sytuacja rynkowa także nie sprzyja masowemu wprowadzaniu przez deweloperów energooszczędnych domów i mieszkań na rynek. Deweloperzy konkurują teraz w dużej mierze ceną, a tę trudno jest uplasować na konkurencyjnym poziomie podnosząc standard energetyczny budynku.

Kolejna bariera tkwi w mentalności potencjalnych nabywców mieszkań i domów. W naszym społeczeństwie w dalszym ciągu mamy do czynienia z niską świadomością co do poziomu strat energii w związku z zastosowaniem nieefektywnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym.

Deweloperzy śmielej ruszą z energooszczędnymi projektami dopiero wtedy, gdy wśród swoich potencjalnych klientów zaobserwują zauważalny wzrost zainteresowania tego rodzaju budownictwem, poparty równocześnie gotowością poniesienia wyższych wydatków z tym związanych.

W długim terminie domy i mieszkania energooszczędne to konieczność i zarazem przyszłość budownictwa. Plany UE zakładające, że wszystkie budynki od 2020 r. będą musiały być energooszczędne, wymuszą przejście od dzisiejszej mody do obowiązującego standardu. Sprzyjać temu będzie rozwój odpowiednich technologii, regulacje prawne oraz wzrost świadomości społeczeństwa z długoterminowych korzyści osiąganych w toku eksploatacji tego rodzaju budynków.


Emmerson S.A.

Czytaj także:

Nieruchomości komercyjne pozwoliły zarobić w 2012 r.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Nieruchomości komercyjne pozwoliły zarobić w 2012 r.

Zamknij [x]