„Czy w Krakowie powinien powstać Manhattan?”

Na rynku

To pytanie przewodziło majowej konferencji towarzyszącej 92 Krakowskiej Giełdzie Domów i Mieszkań.

Głosów za wielkimi biznesowymi budynkami w centrum miasta było tyle, ile przeciw szpeceniu Starego Miasta i jego zabytków. Może więc drapacze chmur powinny stworzyć odrębną dzielnicę w Krakowie? Albo być powtykane niczym zapałki pomiędzy zabytkowe budynki w okolicach Rynku? Tworzyć miasto w mieście, czy może biznes przenieść na przedmieścia? Padło też zdanie, że biznes, jak będzie chciał, to zmieści się i w dwupiętrowych kamienicach, niekoniecznie trzeba stawiać wieżowce.

Temat wywołał ożywioną dyskusję, której moderatorem był Jarosław Knap, a uczestnikami: Grzegorz Stawowy – przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, radny Miasta Krakowa oraz Józef Białasik i Sebastian Chwedeczko – architekci.

- Nie będzie w Krakowie Manhattanu, bo nie ma inwestorów, którzy chcą budować tego typu biurowce. W Krakowie najwyższy budynek to Błękitek – 105 m i Szkieletor – 102,5 m. Nie jesteśmy w Nowym Jorku, gdzie wieżowiec to budynki od 150 metrów wzwyż – mówił Jarosław Knap, który zwracał uwagę, że można dyskutować o budowie drapaczy chmur, ale na skalę naszego miasta Krakowa.



Wnioski z dyskusji zostaną przekazane do Urzędu Miasta. Ale rozmowa na temat dzielnicy wieżowców to nie jedyny punkt programu tegorocznej, piątej edycji giełdy. Specjalnym gościem była Karolina Sikorska – studentka ostatniego roku architektury na Politechnice Krakowskiej i laureatka Nagrody dla Najlepszej Studentki Wydziału Architektury ufundowanej przez organizatora – Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Karolina została wytypowana do konkursu po raz pierwszy, spośród ok. 250 studentów. Studentce towarzyszył prodziekan Jacek Czubiński.



Karolina Sikorska zaprezentowała 6 ciekawych projektów, które były brane pod uwagę przez jury konkursu. Były to kolejno: projekt biurowy na obszarze Parku Technologicznego w Czyżynach, projekt osiedla mieszkaniowego w Krakowie Porcie, osiedle semi-collective na górzystych terenach południa Polski, domy jednorodzinne, projekt hali sportowej i zadaszonych terenów rekreacyjnych w Portugalii oraz rewitalizacja budynku elektrowni w Radomiu na kino.

- Nagroda jest dla mnie wyróżnieniem na koniec moich studiów. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęłam w 2007 roku. Jak się szybko okazało, bardzo dobrą wprawką do tego była decyzja podjęta wcześniej, mianowicie wybór liceum plastycznego, w którym rozwinęłam wyobraźnię i zdolność kreatywnego, artystycznego myślenia – opowiadała Karolina.

Kolejny powód do świętowania podczas konferencji to 18 urodziny „Krakowskiego Rynku Nieruchomości” – dwutygodnika poświęconego tej tematyce.



Po wspólnym spotkaniu goście udali się na targi. Wśród krążących między stoiskami szczególnie widać było młode małżeństwa, które szukały oferty mieszkaniowej, znacznie rzadziej na targach padały pytania o lokale usługowe. Potwierdza to Joanna Cieśla z Instal Kraków S.A.:

- Najczęściej zadawane pytania są o metraż, dwupokojowe mieszkania, cenę za metr kwadratowy i czy inwestycja została zakończona – wymienia Joanna Cieśla. - W dalszej kolejności o place zabaw, parkingi – dodaje.

Kolejna Giełda Domów i Mieszkań już w przyszłym miesiącu – 16 i 17 czerwca. Zapraszamy do udziału (Hala Sokół, ul. Piłsudskiego 27). Z bieżącymi ofertami mieszkaniowymi można zapoznać się na stronie dominium.pl.


tekst i fotografie: Natalia Feluś

Czytaj także:

Otwarto nowy Rodzinny Dom Dziecka – pierwszy w Krakowie wzniesiony od podstaw

Zamknij [x]

Czytaj także:

Otwarto nowy Rodzinny Dom Dziecka – pierwszy w Krakowie wzniesiony od podstaw

Zamknij [x]