Czyżyny obfitują w nowe mieszkania

Na rynku

W ostatnich latach krakowscy deweloperzy bardzo często lokalizują nowe inwestycje na terenie Czyżyn. W związku z tym rozległa Dzielnica XIV szybko zmienia swój wizerunek.

Przez dłuższy okres czasu lokalna zabudowa była kojarzona z wielkopłytowymi blokowiskami. Mowa o dwóch osiedlach z lat 70. i 80., które nazwami odwołują się do lotniczych tradycji Czyżyn (Osiedle Dywizjonu 303 oraz Osiedle 2 Pułku Lotniczego). Pomimo obecności pokaźnych kompleksów mieszkaniowych podaż lokalnego rynku wtórnego nie jest duża. Okazuje się, że nowe inwestycje deweloperów odgrywają znacznie większą rolę w kształtowaniu czyżyńskiej oferty mieszkaniowej…

Więcej nowych lokali tylko w Prądniku Czerwonym…

Jeżeli chodzi o rozmiar rynku pierwotnego, to Czyżyny lokują się na drugiej pozycji wśród siedemnastu analizowanych dzielnic (1024 oferowanych mieszkań). Nieco większa ilość nowych mieszkań znajduje się w obrębie Prądnika Czerwonego (1056 sztuk). Podaż czyżyńskiego rynku pierwotnego o ponad 85% przewyższa średni wynik (553 sztuki), który został obliczony dla siedemnastu analizowanych dzielnic.

Warto zwrócić uwagę, że liczba dostępnych mieszkań deweloperskich to kryterium, które umożliwia łatwy podział lokalnych rynków. Oprócz Czyżyn i Prądnika Czerwonego do grupy wiodących obszarów można zaliczyć: Bieżanów-Prokocim, Dębniki, Grzegórzki, Podgórze, Podgórze Duchackie oraz Prądnik Biały. Zupełnie inna sytuacja panuje w takich dzielnicach jak Łagiewniki, Mistrzejowice, Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie i Zwierzyniec. Na terenie każdej z pięciu wymienionych lokalizacji jest dostępnych mniej niż 200 sztuk nowych mieszkań.

Czyżyny obfitują w nowe mieszkania | zdjęcie 1

Używane lokale mają większy i tańszy metraż, a nowe kuszą ceną…

Dzięki dokładnej analizie ofert publikowanych w portalu Dominium.pl można wskazać bardziej szczegółowe cechy czyżyńskiego rynku mieszkaniowego. Pierwsza ważna informacja dotyczy podaży gotowych lokali deweloperskich. Obecnie na terenie Dzielnicy XIV znajduje się 214 takich nieruchomości (20,90% miejscowego rynku pierwotnego). Budowa kolejnych 810 mieszkań wciąż trwa. Tylko na terenie Prądnika Czerwonego i Dębników krakowscy deweloperzy prowadzą bardziej intensywne prace budowlane. W obydwu wymienionych dzielnicach powstaje odpowiednio 920 i 829 lokali.

Kolejna istotna kwestia to różnice cenowe, które są doskonale widoczne w poniższej tabeli. Na jej podstawie można wywnioskować, że przeciętna cena używanego lokalu jest wyższa o niecałe 16 000 złotych (5,50%). W przypadku ceny jednostkowej relacje są odwrotne. Zakup 1 mkw. nowego lokalu wymaga nieznacznej dopłaty (średnio 2,67%). Taki stan rzeczy wiąże się z mniejszym metrażem nowych mieszkań. Przeciętna różnica w stosunku do używanych lokali jest dość duża (3 mkw.).

Czyżyny obfitują w nowe mieszkania | zdjęcie 2

Z punktu widzenia najbardziej oszczędnych nabywców wartości medianowe dla wszystkich ofert nie są szczególnie istotne. Takie osoby poszukują bowiem najtańszych mieszkań, a nie lokali ze średniej półki cenowej. Kolejne zestawienie zawiera informacje, które są szczególnie przydatne dla osób zainteresowanych lokum z niższą ceną jednostkową.
Czyżyny obfitują w nowe mieszkania | zdjęcie 3

Powyższa tabela przedstawia najważniejsze parametry, które obliczono dla czyżyńskich mieszkań o cenie nieprzekraczającej 250 000 złotych. Można zaobserwować, że medianowa cena używanych lokali również w tym zestawieniu kształtuje się na wyższym poziomie. Co ciekawe, różnica procentowa w stosunku do cen notowanych na rynku pierwotnym jest niemal taka sama, jak analogiczna wartość dla całej oferty mieszkaniowej (5,45%). Większa dysproporcja uwidacznia się w przypadku kosztu zakupu 1 mkw, który dla nowych lokali o cenie nieprzekraczającej 250 000 złotych jest wyższy o 7,82% (w relacji do wartości notowanych na rynku wtórnym). Osoby, które poszukują tanich mieszkań deweloperskich w Dzielnicy XIV, muszą się też pogodzić z ograniczoną podażą (zaledwie 66 sztuk) oraz mniejszą powierzchnią użytkową. Na podstawie danych Dominium.pl można stwierdzić, że różnica pomiędzy przeciętnym metrażem rynku pierwotnego i wtórnego wynosi 3 mkw. (patrz powyższa tabela).

Czytaj także:

„Zamień stare na nowe” w ofercie Wawel Service

Zamknij [x]

Czytaj także:

„Zamień stare na nowe” w ofercie Wawel Service

Zamknij [x]