Jak krakowianie kupują mieszkania?
Analizy, opinieKorzystając z doświadczeń doradców z biur nieruchomości, łatwo wyciągnąć wnioski na temat oczekiwań klientów poszukujących mieszkania w Krakowie. Klienci w większości przypadków zaczynają od wyboru ulubionej lokalizacji i obejrzenia w niej kilku najbardziej atrakcyjnych mieszkań. Pozwala im to na ustalenie średniej ceny w wybranej okolicy i dopasowanie jej do możliwości finansowych.
Według analityków Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, najwyższą wartość mieszkań odnotowano w części śródmiejskiej, traktowanej jako najbardziej prestiżowa lokalizacja, ze średnią ceną oscylującą wokół 7.200 zł/m2 na rynku wtórnym. Niezwykle istotny wpływ sąsiedztwa terenów zielonych oraz atrakcyjnego budownictwa odnotowano w dzielnicy Krowodrza, gdzie średnia cena kształtowała się na poziomie 6900 zł/m2. Według analityków MRN, na trzecim miejscu wśród atrakcyjnych lokalizacji znajduje się największa dzielnica Krakowa – Podgórze. Roczne zestawienie sprzedaży firmy INDEPRO Nieruchomości pokazuje, że w tej lokalizacji klienci musieli przeznaczyć na mieszkanie na rynku wtórnym około 6000 zł/m2.
„Wybór mieszkania w dużej mierze uzależniony jest od aktualnego miejsca zamieszkania i planów życiowych. Podczas pierwszego kontaktu z klientem warto uważnie przyjrzeć się jego oczekiwaniom i poznać dotychczasowe upodobania. Pośród osób poszukujących mieszkania w Krakowie można wyodrębnić dwie grupy klientów: doskonale znających słabe i lepsze strony miasta, którzy kontaktują się z nami dokładnie znając historię konkretnej dzielnicy oraz grupę osób nieco mniej zorientowanych - studentów i młodych ludzi rozpoczynających w Krakowie swoje życie zawodowe, oczekujących wsparcia zarówno od strony formalnej jak i sugestii dotyczącej najbardziej atrakcyjnej lokalizacji w mieście. W wielu przypadkach są w stanie zrezygnować z mieszkania w centrum na rzecz bardziej przestronnego lokum w otoczeniu terenów zielonych.” - dodaje Izabela Damięcka z krakowskiego biura INDEPRO Nieruchomości.
Nietrudno zatem zauważyć, iż lokalizacja w rozumieniu klientów zainteresowanych zakupem mieszkania w Krakowie to nie tylko dzielnica lub ulica, to przede wszystkim miejsce mające zapewnić dogodny komfort życia i ułatwić codzienne obowiązki. Osoby młode, stojące przed faktem powiększenia rodziny, wyboru dokonują cierpliwie i rozważnie. Na decyzję zakupu bardzo duży wpływ mają: odległość od centrum miasta, bliskość środków komunikacji, przedszkola, szkoły i sklepy w okolicy, zagospodarowanie terenu i bezpieczeństwo.
Największym powodzeniem w Krakowie cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe, o metrażu nie przekraczającym 60 m2. Wybór w większości przypadków ograniczony jest zdolnością kredytową, dotyczy to przede wszystkim młodych rodzin – najczęściej obsługiwanej grupy klientów, korzystających z programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na swoim”.
Kiedy wybór wymarzonej okolicy poszukujący mają za sobą, pozostaje im ustalenie istotnych faktów dotyczących samego mieszkania: piętro, rozkład mieszkania, liczba okien oraz usytuowanie względem stron świata, materiał, z jakiego wykonano budynek i wysokość czynszu.
Decyzja o zakupie mieszkania przez wielu krakowian podejmowana jest tylko raz w życiu. Kupujemy rozważnie, mając na uwadze ryzyko związane z inwestycją wartą kilkuset tysięcy złotych. Wymarzone mieszkanie musi spełniać większość naszych oczekiwań, będąc tym samym źródłem bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego.
źródło: INDEPRO Nieruchomości