Jak podpisać akt notarialny?
PoradnikPytanie niby tak proste, że nie wymaga odpowiedzi. A jednak, kupując mieszkanie i stając u notariusza, często zapominamy o zachowaniu minimum należytej staranności i o zadbaniu o swoje interesy.
Umyka nam to, że kancelaria notarialna nie jest miejscem właściwym do prowadzenia negocjacji i nanoszenia wynikających z nich poprawek. Trwające zbyt długo rozmowy utrudniają pracę kancelarii, w dodatku czekający na korytarzu kolejni klienci sprawiają, że zaczynamy czuć się niekomfortowo, zabierając czas. W konsekwencji, działamy pod presją sytuacji i często wyrażamy zgodę na podpisanie dokumentu, którego treści nie rozumiemy, czy też nawet nie akceptujemy do końca.
By uniknąć takich sytuacji, powinniśmy zawsze poprosić notariusza o przesłanie projektu aktu notarialnego na naszą skrzynkę e-mailową na kilka dni wcześniej przed jego podpisaniem. Dzięki temu będziemy mieć czas na spokojne zapoznanie się z jego treścią, na skorzystanie w razie potrzeby z pomocy osób trzecich (np. prawnika) i przeprowadzenie rozmów w odpowiednich warunkach.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie poproszenie dewelopera o przedstawienie projektu aktu notarialnego na samym, czy też prawie samym początku rozmów dotyczących mieszkania. Niestety, gdy zbyt szybko i zbyt wyraźnie wykażemy zainteresowanie nieruchomością, nasze szanse negocjacyjne spadną do minimum. Tak więc nie zapominajmy o odwróceniu kolejności i o tym, by najpierw zobaczyć umowę, dokumenty dotyczące nieruchomości i sprzedającej ją spółki, a potem dopiero zadeklarować chęć zakupu mieszkania, czy też wręcz uzależnić zakup od pomyślnego zakończenia negocjacji.
Tekst nie stanowi porady prawnej. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych spraw każdorazowo powinno się zasięgnąć porady prawnej.