Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Poradnik

Pokój dla niemowlaka powinien być praktyczny i wygodny, a przede wszystkim zapewniać dziecku bezpieczeństwo. Wybierając meble warto zdecydować się na prostsze i bardziej klasyczne, co umożliwi dalsze z nich korzystanie, kiedy dziecko podrośnie.

Najważniejszym meblem jest tutaj łóżeczko. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego, którego materiał wykonania to lite drewno ewentualnie pomalowane emulsjami malarskimi, które nie będą miały szkodliwego wpływu na dziecko. Wybierajmy łóżeczko, które rośnie wraz z maluchem- dostępne są łóżeczka z podnoszonym dnem, dzięki temu możemy je podnieść na odpowiedni poziom, żeby ułatwić dostęp do niego, natomiast, kiedy dziecko zaczynie siadać możemy je obniżyć, żeby nie wypadło. Decydując się na zakup łóżeczka pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na odległości między szczebelkami, które nie powinny wynosić więcej niż 5 cm. Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy wieszać nad łóżeczkiem żadnych półek.

Łóżeczka nie należy umieszczać koło kaloryfera ani okna. Dziecko będzie czuło się komfortowo, jeśli będzie widziało z łóżeczka drzwi.
W pokoju dla malucha nie może zabraknąć również przewijaka. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nakładki z przewijakiem, którą możemy położyć na komodę- kiedy dziecko podrośnie przewijak usuniemy a z komody dalej będzie można korzystać. Komoda powinna mieć wysokość umożliwiającą wygodne przewinięcie dziecka bez zbędnego zginania.

Meblem, który się przyda jest także fotel- umożliwi rodzicowi odpoczynek czy przebywanie z dzieckiem w nocy, kiedy jest niespokojne.

Nie zapominajmy także o większej szafie, w której schowamy ubranka i przedmioty dziecka. Przydadzą się także niewielkie kosze, w których możemy trzymać zabawki.
Noworodek intensywniej odczuwa otaczającą przestrzeń i dopiero poznaje kolory. Jaskrawe i intensywne kolory mocno wpływają na jego pobudzenie, a tym samym mogą utrudniać zasypianie i drażnić, dlatego wybierajmy raczej odcienie pastelowe np. brzoskwiniowy, łososiowy, pudrowo-różowy, liliowy, biały, miętowy, błękitny, kremowy. Malując ściany zdecydujmy się na farby ekologiczne, które nie są toksyczne a przyjazne dla dziecka jak i dla środowiska naturalnego.

Oprócz wykończenia ścian ważny jest także dobór odpowiedniego materiału na podłogi-, kiedy dziecko zacznie raczkować i uczyć się chodzić będzie to przestrzeń aktywnie wykorzystywana. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj parkiet z twardego drewna odpornego na zarysowania, który jest materiałem ekologicznym i naturalnie reguluje wilgotność powietrza. Na parkiecie możemy także ułożyć niewielki dywan z wysokim runem, na którym dziecko może przysiadać podczas zabawy. Tańszą alternatywą niż parkiet jest zastosowanie paneli laminowanych bądź wykładziny dywanowej, która zamortyzuje upadki.

Planując oświetlenie, oprócz lampy głównej warto umieścić mniejszą lampkę, którą będziemy mogli zapalić w nocy, nie rażąc dziecka intensywnym światłem. Może to być lampka stołowa bądź kinkiet ścienny.

Zrezygnujmy z kwiatów oraz dużych kolorowych dekoracji w pokoju dziecka- lepiej zastąpić je mniejszymi. Możemy powiesić mały obrazek z delikatnym rysunkiem bądź ułożyć z literek imię dziecka tworząc w ten sposób ścienną dekorację.

Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz
(fot. Betterthings projektowanie wnętrz)

Czytaj także:

Jak urządzić kuchnię?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jak urządzić kuchnię?

Zamknij [x]