Jak urządzić salon?

Poradnik

Salon jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu, bo to przecież centralna przestrzeń domu. Urządzenie salonu nadaje ton całemu mieszkaniu i wpływa na wystrój w innych pokojach. Jest to przestrzeń wielofunkcyjna, która powinna służyć każdemu z mieszkańców.

fot. Betterthings projektowanie wnętrz
fot. Betterthings projektowanie wnętrz

Aranżując wnętrze salonu powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, w jaki sposób będzie ono użytkowane - czy głównie do odpoczynku i relaksu, czy także do spotkań z gośćmi. Trzeba podjąć decyzję, czy wnętrze ma mieć charakter formalny czy bardziej swobodny, i w jakim stylu chcielibyśmy je urządzić.

Przestrzeń salonu powinniśmy podzielić na strefy funkcjonalne - zdecydować, gdzie postawimy sofę, telewizor czy stół jadalniany. Strefy te możemy podzielić za pomocą sufitów podwieszanych, ażurowych ścianek działowych, dekoracyjnych paneli czy dywanów. Powinniśmy tak ustawić meble, aby nie stały one w ciągach komunikacyjnych - np. jeśli z salonu można wyjść na taras czy do ogrodu, to musi być możliwość swobodnego dojścia do drzwi balkonowych.

Dobierając meble do salonu należy kierować się zasadą umiaru i nie przesadzać z ich ilością. Podstawowym meblem w salonie jest oczywiście wypoczynek. Może on mieć postać narożnika (to oszczędza miejsce) lub sof i kanap - to rozwiązanie pozwala na częstsze zmiany ułożenia mebli, ale zabiera więcej miejsca. Obecnie na rynku oprócz standardowych sof i narożników znajdziemy także takie, które wyposażone są w półki i schowki, które zwiększają funkcjonalność mebla.

Nieodzownym elementem wystroju salonu jest również ława lub stolik kawowy. Dobrze sprawdzą się także pufy - dodatkowe miejsc do siedzenia często się przydają. Zwykle w salonie część przestrzeni przeznaczamy na jadalnię - wybierzmy więc duży stół i wygodne krzesła, które pozwolą cieszyć się wspólnymi posiłkami z rodziną. W salonie świetnie sprawdzają się regały, które pozwalają w efektowny sposób przechowywać książki czy inne przedmioty. Możemy wybrać standardowe regały lub zdecydować się na rozwiązania modułowe o ciekawych nowoczesnych kształtach.

Ważnym elementem salonu jest kominek, stanowiący symbol domowego ogniska. Dopasujmy wygląd kominka do reszty wnętrza. Na kominku możemy ustawić pamiątki, zdjęcia lub inne elementy dekoracyjne - taka ekspozycja podkreśli jego charakter. Jeśli nie mamy możliwości montażu standardowego kominka, możemy wybrać biokominek, który nie wymaga przewodów kominowych. Biokominki oferowane są zarówno jako naścienne, jak i wolnostojące lub w postaci mebli. W pobliżu kominka możemy umieścić przytulne siedziska i fotele, co pozwoli na przyjemny relaks w zimne wieczory.

Starajmy się także otworzyć salon na inne pomieszczenia - nie odgradzajmy go drzwiami.  
Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu salonu. Duża lampa sufitowa doskonale nada się jako główne źródło światła, możemy zastosować także oświetlenie pomocnicze w postaci lamp wbudowanych w sufit oraz lampy zadaniowe, np. małe lampki stołowe.

Aby salon był nie tylko wygodny, ale także wyglądał elegancko i gustownie, musimy odpowiednio połączyć meble z kolorystyką, tkaninami i dodatkami. Możemy dobrać materiały eleganckie, takie jak skóra, zamsz, tkaniny pikowane, drapowane, w połączeniu ze zwykłą bawełną czy prostym dywanem. Połączenie elementów eleganckich ze „zwykłymi” sprawi, że salon pozostanie wygodny, ale także stylowy.

Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz

Czytaj także:

Mniej znaczy więcej, czyli minimalizm we wnętrzach

Zamknij [x]

Czytaj także:

Mniej znaczy więcej, czyli minimalizm we wnętrzach

Zamknij [x]