Jest kamień węgielny pod biurowcem Alma Tower

Na rynku

22 maja 2013 r. przy ul. Pilotów 10 w Krakowie odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod biurowiec Alma Tower, realizowany przez firmę UBM.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele inwestora, firmy UBM Polska, głównego najemcy budynku - Alma Market S.A., generalnego wykonawcy - firmy PORR, autorzy koncepcji architektonicznej: Stanisław Deńko z Biura Architektonicznego Wizja oraz Bartłomiej Łobaziewicz i Piotr Nawara z nsMoonStudio, a także główny architekt miasta, prof. Andrzej Wyżykowski, reprezentujący Prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.



Alma Tower wyróżniać się będzie „proekologicznym” charakterem - budynek otrzymał już precertyfikację LEED na najwyższym poziomie Platinum. Co ten charakter oznacza w praktyce? M.in. niższe zużycie wody (roślinność wokół biurowca nie będzie wymagała sztucznego nawadniania) i energii elektrycznej, niższą emisję dwutlenku węgla, energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji, czyli w konsekwencji - niższe koszty użytkowania budynku. To także komfort i efektywność pracy dla najemców, uzyskane dzięki m.in. dostępowi naturalnego światła w niemal całym budynku czy wykorzystaniu przyjaznych dla środowiska materiałów wykończeniowych, takich jak nietoksyczne farby i kleje.



„Zielone” podejście inwestora do projektu przełoży się także na komfort dla przyszłych pracowników biurowca, którzy jako środek transportu wybiorą rowery - przygotowano dla nich ok. 50 miejsc postojowych na strzeżonym parkingu, szatnie i prysznice. Nowością jest 6 miejsc postojowych dla pojazdów niskoemisyjnych (tzw. LEV), co - jak żartobliwie podkreślił przedstawiciel dewelopera - stanowi dla Krakowa ok. 90% zapotrzebowania na tego typu miejsca, bo po naszym mieście porusza się ich prawdopodobnie 7.



Co jeszcze wyróżniać będzie Alma Tower? Na pewno bardzo dobra lokalizacja - z Ronda Młyńskiego łatwo dojechać na lotnisko w Balicach ciągiem ulic Lublańska, Opolska, Conrada, blisko jest do dworca PKP i ścisłego centrum miasta, przy budynku biegną też trasy kilkunastu linii autobusowych.  Ciekawostką są częściowo uchylne okna, bardzo rzadko obecnie stosowane w budynkach biurowych, które pozwolą na przewietrzanie pomieszczeń „naturalnym” powietrzem.



Całkowita powierzchnia wynajmu w Alma Tower to 10 087 m kw., powierzchnia typowego piętra to ok. 780 m kw., a minimalna dostępna dla najemców powierzchnia (co podkreślała podczas prezentacji Monika Sułdecka-Karaś z agencji Knight Frank, odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu) to już ok. 200 m kw. Ok. 50% dostępnej powierzchni zostało już wynajęte na 10 lat przez Alma Market S.A. i jej spółki zależne.

Przewidywany termin oddania biurowca do użytku to maj 2014 roku.


BD

Czytaj także:

W kwietniu liczba ukończonych mieszkań deweloperskich spadła o jedną trzecią

Zamknij [x]

Czytaj także:

W kwietniu liczba ukończonych mieszkań deweloperskich spadła o jedną trzecią

Zamknij [x]