Konkurs na Najlepszy Studencki Projekt Roku
Na rynkuW dniach 23-24 listopada 2024 roku odbyła się ostatnia tegoroczna edycja Targów Domów i Mieszkań w Krakowie. Było to już 154. wydarzenie z cyklu imprez, organizowanych przez Stowarzyszenie Domów i Mieszkań.
W pierwszym dniu targów miała miejsce konferencja prasowa, podczas której wręczono nagrody laureatom Konkursu na Najlepszy Studencki Projekt Roku. Ten - odbywający się pod patronatem SARP Oddział Kraków - organizowany przez SBDiM konkurs ma na celu promocję tworzenia projektów mieszkaniowych wśród studentów Wydziałów Architektury. W nowej formule, od 2023 roku ideą konkursu jest także stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat współczesnego projektowania mieszkaniowego pomiędzy twórcami, naukowcami i studentami uczelni kształcących architektów oraz deweloperami i inwestorami.
Przedmiotem studenckiego konkursu zorganizowanego przez SBDiM przy współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (który jest partnerem Konkursu), w roku akademickim 2023/2024 było stworzenie koncepcji architektonicznej zabudowy przy ul. św. Sebastiana – w części terenu Ogrodów Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.
W Konkursie wzięli udział studenci czwartego semestru II roku studiów inżynierskich Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych UAFM .
Studenci tworzyli projekty pod kierunkiem nauczycieli akademickich w trzech grupach projektowych. Tematem projektu było miejskie przedszkole wraz z zabudową mieszkaniową. Projekt cechował się eksperymentalnym charakterem, z uwagi na trudny kontekst urbanistyczny, historyczny oraz przyrodniczy. Ze względu na kształt działki, program funkcjonalny oraz ściśle określone zewnętrzne warunki graniczne historycznej zabudowy, temat wymagał od studentów precyzyjnego podejścia kompozycyjnego, tak aby zachować skalę oraz tożsamość miejsca. Do konkursu wybranych zostało 13 prac.
Konkursowe Jury oceniało prawidłowość i poprawność rozwiązań urbanistycznych, sposób i jakość rozdziału przestrzennego funkcji pod względem formalnym, skalę ingerencji architektonicznej oraz kompozycję całego założenia i aspekt estetyczny proponowanej architektury.
I nagrodę przyznano Julii Urbanowicz (prowadzący: dr inż. arch. Bartosz Haduch).
II nagrodę otrzymała Aleksandra Buła, III nagrodę - Hanna Białas, a wyróżnienie - Marta Khoma. Prowadzącą trzy ostatnie prace była prof. dr inż. arch. Katarzyna Banasik-Petri.
R.