Kraków: 20 lat - 100 tysięcy mieszkań!
Analizy, opinieOd 1995 do 2014 roku w Krakowie oddano do użytkowania blisko sto tysięcy nowych mieszkań. W tym samym okresie oficjalna liczba mieszkańców naszego miasta zwiększyła się o około 17 tysięcy.
Kraków - raj dla deweloperów?
Warto zaznaczyć, że w pierwszej połowie analizowanego okresu, pomiędzy 1995 i 2004 rokiem, wybudowanych zostało nieco powyżej 35 tysięcy mieszkań. W ciągu kolejnej dekady wzrost ten jednak wyraźnie przyśpieszył. Zasoby mieszkaniowe Krakowa powiększyły się wtedy o blisko 64 tysiące jednostek mieszkalnych. Oznacza to, że liczba mieszkań w naszym mieście zaczęła się dynamicznie zwiększać po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Był to zresztą ogólnopolski trend, widoczny w większości największych miast naszego kraju. W tym czasie prym na rynku mieszkaniowym zaczęły wieść prężnie się rozwijające firmy deweloperskie. Po podpisaniu traktatu akcesyjnego, a zwłaszcza w latach 2006-2007, deweloperzy korzystali z dobrej koniunktury gospodarczej i raczej nie mieli problemów ze znalezieniem chętnych na swoje mieszkania. Najwięcej nowych M oddano w grodzie Kraka w 2009 roku - w ciągu dwunastu miesięcy liczba ta po raz pierwszy i jak na razie ostatni przekroczyła barierę 10 tysięcy. Odbyło się to niejako siłą rozpędu, gdyż w 2009 roku kryzys już na dobre zagościł na świecie, także i w Polsce. W tym właśnie roku kończonych było wiele projektów rozpoczętych w szczycie mieszkaniowej hossy. Ostatnie, najświeższe dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, a więc te na koniec 2014 roku mówią o 353 610 mieszkaniach zlokalizowanych na terenie dawnej stolicy Polski. Poniższa tabela przedstawia, jak dokładnie zmieniała się w naszym mieście liczba mieszkań oraz ich powierzchnia na przestrzeni 20 lat, między 1995 a 2014 rokiem.
Mieszkania w Krakowie w latach 1995-2014
Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Dwóch Krakusów na mieszkanie
Na koniec 2014 roku w Krakowie zameldowanych było 761 873 osób, w tym samym czasie liczba mieszkań w naszym mieście wyniosła 353 610. Oznacza to, że na jedno mieszkanie przypadało średnio 2,15 lokatora. Można by więc było pokusić się o stwierdzenie, że warunki mieszkaniowe Krakusów są całkiem niezłe. Jednakże statystyki te już na pierwszy rzut oka wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. Zaniżona w tym przypadku może być przede wszystkim liczba mieszkańców. Po pierwsze, nie uwzględnia ona przedstawicieli braci studenckiej, spędzających w granicach naszego miasta co najmniej 9 miesięcy w ciągu roku. Poza tym wiele nieco starszych osób, kilka lat po studiach, mieszkających już na stałe w Krakowie, często nadal jest zameldowanych we wcześniejszym miejscu zamieszkania.
KAN