Krakowski rynek biurowy pobił kolejny rekord

Analizy, opinie

Firma konsultingowa Knight Frank opublikowała raport na temat krakowskiego rynku powierzchni biurowych. Wspomniana analiza opiera się na informacjach, które zostały zebrane w poprzednim kwartale. Według analizy na krakowskim rynku biurowym nastąpił rekordowy wzrost nowej powierzchni.

fot. R.
fot. R.

Pod koniec września br. podaż nowej powierzchni biurowej osiągnęła poziom (87 600 mkw.), który wcześniej nie był notowany w Krakowie. Zgodnie z informacjami Knight Frank w III kw. zostało oddanych do użytkowania aż sześć nowych projektów:

  • Kapelanka 42
  • Enterprise Park II
  • Quattro Business Park (IV etap)
  • budynek Amsterdam w kompleksie Orange Office Park
  • budynek Futuro
  • Centrum Biurowo-Finansowe Kurniki 9

Łączna powierzchnia biurowa wymienionych budynków wynosi 67 600 mkw. Warto nadmienić, że w fazie realizacji pozostaje 12 projektów o powierzchni biurowej 111 300 mkw. Firma Knight Frank podaje, że jeszcze w tym roku krakowska podaż powierzchni biurowych może powiększyć się o kolejne 17 600 mkw. Pod koniec III kw. łączna powierzchnia krakowskich biurowców wynosiła już prawie 700 000 mkw.

Mimo szybkiego wzrostu podaży krakowskie powierzchnie biurowe cieszą się sporym zainteresowaniem najemców. Firma Knight Frank podaje, że od stycznia do września suma wynajętego metrażu wzrosła o 35% (w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku). Kolejną cechą krakowskiego rynku biurowego jest niski udział pustostanów. Pod koniec września br. niewynajęta powierzchnia stanowiła tylko 3,40% łącznej podaży. To najniższy wynik w skali całego kraju.

Komentuje Agata Holak, Konsultant w Dziale Badań Rynku w Knight Frank:

„Od kilku lat popyt na powierzchnie biurowe w Krakowie utrzymuje się na wysokim poziomie, a zainteresowanie najemców lokalnym rynkiem wzrasta. Najlepszym tego potwierdzeniem jest wyjątkowo wysoki poziom absorbcji netto. W okresie I-III kw. 2014 roku absorpcja netto w Krakowie osiągnęła poziom (około 95.000 mkw.) niemal porównywalny z Warszawą. Oznacza to, że nowa podaż została w całości wchłonięta przez rynek. W okresie od stycznia do końca września 2014 roku wynajęte zostało blisko 94.000 mkw. – to niemal tyle samo co w całym 2013 roku.

Warto dodać, że Kraków odnotowuje najniższy poziom wskaźnika powierzchni niewynajętej ze wszystkich regionalnych rynków biurowych w Polsce nieprzerwanie od 2012 roku.”
zobacz pełną wersję raportu

A.P.

 

 

Czytaj także:

Wkład na krakowskie „M” będzie dwa razy wyższy

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wkład na krakowskie „M” będzie dwa razy wyższy

Zamknij [x]