Krakowskie kamienice zyskują nowoczesne oblicze

Na rynku

Bogata historia Krakowa sprawiła, że miasto jest tyglem rozmaitych stylów architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują budynki znajdujące się na terenie Dzielnicy I.

Kamienica na Blichu (fot. Atma)
Kamienica na Blichu (fot. Atma)

Obszar Starego Miasta obfituje w kamienice, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Wiele z nich wyróżnia się bardzo dobrą lokalizacją. Dodatkowym atutem takich budynków jest specyficzna atmosfera, która przyciąga osoby znużone nowoczesną zabudową. Począwszy od kilku lat historyczne kamienice budzą coraz większe zainteresowanie lokalnych deweloperów. Kilka firm deweloperskich zdecydowało się na zakup i kompleksową rewitalizację takich architektonicznych zabytków. W efekcie zaniedbane kamienice zyskały zupełnie nowe oblicze. Obecnie stanowią one atrakcyjną ofertę dla zamożnych nabywców. Tacy klienci firm deweloperskich dość często poszukują stylowego lokum, które znajduje się w historycznym centrum Krakowa.

Wzorcowy przykład: rewitalizacja przy ulicy Blich

Osoby marzące o lokum, które przywodzi na myśl klimat dziewiętnastowiecznego Krakowa, powinny zainteresować się inwestycją umiejscowioną przy ulicy Blich. Stanowi ona przykład udanej rewitalizacji zabytkowego budynku. Dzięki starannym pracom remontowym udało się zachować pierwotny wygląd okazałej kamienicy, która pamięta jeszcze czasy Monarchii Austro-Węgierskiej. Na jej piątym piętrze wyodrębniono dwadzieścia trzy lokale. Większość z nich została już sprzedana - na właścicieli czeka jeszcze sześć mieszkań. Ich powierzchnia waha się od 47,40 mkw. do 99,60 mkw. Najtańszy lokal mogą zakupić osoby dysponujące kwotą 399 000 zł. Za mieszkanie o największym metrażu przyszły nabywca będzie musiał zapłacić 749 000 zł.

Na uwagę zasługuje fakt, że inwestor zdecydował się na podział oferowanych lokali. Dzięki temu zaspokojono potrzeby dwóch różnych grup klientów. Dla osób poszukujących niebanalnych aranżacji przewidziano dwupoziomowe apartamenty, które cechują się bardzo wysokim sklepieniem (do siedmiu metrów) i obecnością rozległych tarasów. Bardzo ciekawym elementem dwóch narożnych lokali są dziesięciometrowe wieże. Firma Architektura i Inwestycje 2, która odpowiada za rewitalizację kamienicy położonej przy ulicy Blich, skierowała swoją ofertę również do osób preferujących tradycyjne rozplanowanie wnętrz. Dla takich klientów przygotowano jednopiętrowe mieszkania.

Prace budowlane i remontowe dotyczyły wielu elementów zabytkowego budynku. Zyskał on nie tylko nową elewację. W ramach kosztownej rewitalizacji wymieniono windy, stolarkę okienną oraz instalacje wewnętrzne. Gruntowny remont objął również klatki schodowe i obszar wewnętrznego dziedzińca. W kontekście przeprowadzonych modernizacji warto nadmienić, że nowi lokatorzy kamienicy położonej przy ulicy Blich będą mogli korzystać z instalacji wideodomofonowej oraz szybkiego Internetu.

Zabytkową kamienicę odnowiono również pod Wawelem

Na kompleksową rewitalizację historycznego budynku zdecydowała się także firma Maciej Romanowski i Wspólnicy. Wspomniane przedsiębiorstwo zakupiło zabytkową kamienicę przy ulicy Straszewskiego. Po gruntownej modernizacji zyskała ona nazwę Kamienicy pod Wawelem. W eleganckim budynku, który pochodzi z końca XIX wieku, umiejscowiono czternaście mieszkań. Powierzchnia sześciu dostępnych lokali waha się od 87,09 mkw. do 99,77 mkw. Ich cena jednostkowa znacząco przekracza 10 000 zł/mkw. Dokładnych informacji w tej sprawie udziela dział sprzedaży inwestora.

Firma odnawiająca Kamienicę pod Wawelem zadbała o zachowanie oryginalnego wystroju wnętrz. Można w nich znaleźć elementy zabytkowej stolarki, a także sztukaterie umieszczone na ścianach i sufitach. Na życzenie klientów firma Maciej Romanowski i Wspólnicy zrekonstruowała stare piece kaflowe. W trakcie remontu nie pominięto również komórek lokatorskich, które teraz mogą służyć jako piwnice z winem.

Dbałość o historyczne detale nie przeszkodziła w zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Podczas prac remontowych zamontowano system klimatyzacji, cichobieżną windę oraz systemy alarmowe. Na parterze została umiejscowiona recepcja z całodobowym monitoringiem. Kolejny nowoczesny akcent w Kamienicy pod Wawelem to klub fitness, który znajduje się na parterze. Ze względu na ekskluzywny charakter budynku jest on dostępny tylko dla lokatorów.

Zaprezentowane inwestycje pozwoliły na zachowanie pierwotnego wyglądu dwóch historycznych budynków. Dzięki takim przedsięwzięciom architektoniczny pejzaż Krakowa może pozostać tak samo ciekawy i zróżnicowany. Można mieć nadzieję, że podobnej modernizacji doczekają się też inne zabytkowe kamienice. W przypadku wielu z nich rewitalizacja sfinansowana ze środków dewelopera stanowi jedyny ratunek przed powolnym popadaniem w ruinę.


(A.P.)

Czytaj także:

Krakowianie wybrali najlepiej zaprojektowane budynki

Zamknij [x]

Czytaj także:

Krakowianie wybrali najlepiej zaprojektowane budynki

Zamknij [x]