Lofty – oryginalne mieszkania w dawnych budynkach przemysłowych

Na rynku

W Krakowie moda na lofty nie rozpoczęła się jeszcze na dobre. Mieszkanie w dawnych pomieszczeniach industrialnych ma jednak wielu zwolenników na świecie. W stolicy Małopolski lofty albo mają swój złoty czas przed sobą, albo w ogóle nie wzbudzą większego zainteresowania wśród krakowian przyzwyczajonych do zabytkowego charakteru swojego miasta.

Póki co, jedyna zakończona inwestycja w Krakowie, która polegała na przekształceniu budynku przemysłowego w użytkowe mieszkania to lofty zbudowane w dawnym Młynie na Zabłociu. Historia tego budynku sięga 1919 roku, kiedy to nad Wisłą, niedaleko Starego Miasta wzniesiono zabudowania młyna. W następnych latach zakład rozbudowywano, tworząc pomieszczenia administracyjne, sklep zakładowy oraz – rzecz jasna – piekarnię. Projekt inwestycyjny „Lofty w Młynie” łączy nowoczesność z historią. Odnowienie i przebudowa dawnego młyna z pozostawieniem ciekawych detali architektonicznych to cechy, które wyróżniają tę inwestycję na tle innych. Oczywiście mieszkania w loftach są jak nowe, posiadają nowoczesne rozwiązania techniczne, a każde z nich dzięki wykorzystanym elementom metalowej konstrukcji, filarów, sklepień czy nietypowych okien ma charakterystyczny industrialny klimat.

Lofty są droższe niż mieszkania, bo oryginalne, zaprojektowane z dużą finezją przez architektów rozwiązania muszą kosztować więcej niż typowa architektura osiedlowa.

Cechuje je duża przestrzeń wewnątrz lokali mieszkalnych oraz, bądź co bądź surowy styl. Barwy wykorzystane w projektach wnętrz to dominacja kolorów ziemistych, ceglanych, szarych, beżowych, stalowych i czarnych. Nie każdemu odpowiada takie mieszkanie. Miłośnicy ciepłych, familijnych pomieszczeń zapewne źle odnajdowaliby się w surowych i dostojnych loftach. Jednak z pewnością jest to ciekawe urozmaicenie architektury miasta.

Projekty loftów i aranżacja ich wnętrz są często dziełem znanych architektów, co dodatkowo przyciąga wymagającą klientelę, dodaje inwestycji wyrafinowania i luksusu oraz nadaje loftom unikalny i niepowtarzalny wygląd. Prezes Krakow Lofts Jarosław Sznajder podkreśla, że "nabywcami loftów są osoby nieprzeciętne, które dostrzegły w nich wspaniały klimat i niezwykłą jakość życia".

Pytanie tylko, czy taki rodzaj mieszkalnictwa przyjmie się na szerszą skalę w Krakowie? Budynków do potencjalnej adaptacji z pewnością nie brakuje. Realizowana obecnie w Śródmieściu inwestycja „Browar Lubicz” to co prawda nie lofty w czystej postaci, ale zespół mieszkaniowo-komercyjny, który również cechować będzie industrialny wygląd. Do tego budynki i teren wokół zabudowań zachowają elementy dawnego browaru. Inwestycja ta poniekąd nawiązuje więc do idei loftów.

Czas pokaże, czy krakowianie przyjmą ochoczo pomysł zamieszkania w postindustrialnych zabudowaniach, czy raczej zwycięży miłość do zabytkowych kamienic lub nowoczesnych apartamentowców. W Polsce lofty znajdziemy m.in. w Łodzi, Żyrardowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Bytomiu czy w Siemianowicach Śląskich, a więc miejscach o charakterze bardziej przemysłowym niż nasze dawne miasto królów.

Natalia Feluś

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Loft
http://www.loftykrakow.pl

Czytaj także:

ArtUrbanica - znamy zwycięzców konkursu

Zamknij [x]

Czytaj także:

ArtUrbanica - znamy zwycięzców konkursu

Zamknij [x]