MdM - wyczerpano pulę środków na 2016 rok.
Na rynkuWe wtorek 15 marca Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował komunikat, który informuje o zarezerwowaniu 95% środków z puli przeznaczonej na bieżący rok (730 mln zł). Najpóźniej kolejnego dnia (16 marca 2016 r.), banki uczestniczące w programie MdM muszą wstrzymać przyjmowanie wniosków dotyczących dopłat z puli na 2016 r. Kilka instytucji podjęło taką decyzję już kilka dni wcześniej.
Zgodnie z zasadami rządowego programu, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie teraz brał pod uwagę tylko wnioski o dopłaty, które wpłynęły do niego najpóźniej 15 marca. Pozostałe wnioski nie zostaną rozpatrzone. Według obowiązujących przepisów, BGK musi rozdzielić pozostałe 5% środków przy uwzględnieniu daty złożenia wniosku kredytowego w banku komercyjnym lub spółdzielczym. Pierwszeństwo w przyznaniu dopłat będą miały osoby, które najwcześniej dostarczyły wszystkie wymagane dokumenty. Po wyczerpaniu pozostałych środków na 2016 rok (5% z 730 mln zł), może się okazać, że niektórzy wnioskodawcy nie otrzymają dopłaty, mimo terminowego wysłania dokumentów do BGK. Bank Gospodarstwa Krajowego prawdopodobnie pod koniec marca albo na początku kwietnia rozdzieli już wszystkie fundusze zarezerwowane na 2016 r.
Wyczerpanie puli środków zarezerwowanych na 2016 rok oznacza, że do początku 2017 r. uczestnicy MdM-u nie będą mogli kupować używanych lokali oraz mieszkań od dewelopera z terminem ukończenia w bieżącym roku. Bez żadnych przeszkód powinien przebiegać rozdział dopłat na lokale i domy, które zostaną oddane do użytkowania w 2017 r. i 2018 r. Takie nieruchomości są dotowane z puli przewidzianej na rok ukończenia.
Na krakowskim rynku pierwotnym, można spodziewać się wzrostu zainteresowania lokalami deweloperskimi we wcześniejszej fazie budowy. Opisywana sytuacja nie będzie mieć dużego wpływu na krakowski rynek wtórny, gdyż niski limit cenowy (4293 zł/mkw.) praktycznie wykluczał możliwość dotowania używanych lokali.
Dowiedz się więcej o zasadach programu MdM >
(A.P.)