Mieszkanie dla Młodych - kryzysowy następca RnS

Poradnik

Pod koniec ubiegłego tygodnia wiceminister budownictwa poinformował dziennikarzy, że projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych przekazano do konsultacji społecznych. Taka decyzja oznacza dalszy postęp w pracach nad nowym programem budownictwa mieszkaniowego, który nosi wdzięczną nazwę Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Wspomniana inicjatywa od 1 lipca 2013 roku ma zastąpić Rodzinę na Swoim (RnS). Wiele osób już teraz zastanawia się, czy MdM przyniesie zmiany na lepsze. Szczegółowe założenia tego programu są znane, dlatego można porównać go z Rodziną na Swoim, która zakończy się 31 grudnia bieżącego roku…

Wariant na trudne czasy…
Nawet pomysłodawcy Mieszkania dla Młodych nie ukrywają, że zmiana sposobu przyznawania dopłat jest podyktowana względami budżetowymi. Dotychczasowy wariant w postaci dopłat odsetkowych generował długotrwałe obciążenie dla państwowej kasy. Warto wspomnieć, że ostatni beneficjenci Rodziny na Swoim otrzymają państwowe wsparcie w grudniu 2020 roku. Rozwiązania proponowane w ramach MdM-u nie będą wywierały tak długoterminowego wpływu na stan państwowych finansów. Z punktu widzenia budżetu innym atutem jest możliwość szybkiej likwidacji nowego programu i wszystkich związanych z nim zobowiązań finansowych.

Dopłata jako kredytowy wkład własny
Wedle aktualnych założeń rządowa pomoc przyjmie formę jednorazowej dopłaty do kredytu. Zatem wszystko wskazuje na to, że zakup mieszkania „za gotówkę” nie zakwalifikuje się do MdM-u. Przekazywana suma będzie pełniła rolę wkładu własnego. Taka propozycja jest korzystna dla kredytobiorców, którzy nie posiadają odpowiedniej kwoty oszczędności. W kontekście wkładu własnego warto wspomnieć o istotnej restrykcji. Otóż osoby ubiegające się o rządowe wsparcie będą musiały zaciągnąć kredyt większy niż 50% wartości mieszkania (patrz poniższa tabela).  
Nowa inicjatywa ma stymulować przyrost naturalny. Dlatego rodziny posiadające dzieci otrzymają wyższą dotację niż bezdzietne małżeństwa i single. Dokładne zasady ustalania rządowej pomocy zostały przedstawione we wspomnianej tabeli.

Mieszkanie dla Młodych - kryzysowy następca RnS | zdjęcie 1

Dotowane tylko pierwsze i nowe mieszkanie
Radykalne zmiany dotyczą również „nieruchomościowych” aspektów kolejnego programu. Okazuje się bowiem, że na dotacje będą mogli liczyć tylko nabywcy nowych mieszkań o metrażu nieprzekraczającym 75 mkw. Z związku z tym pomocy w ramach Mieszkania dla Młodych nie otrzymają osoby nabywające:

  • używane mieszkanie
  • nowy lub używany dom jednorodzinny
  • nowe mieszkanie o powierzchni większej niż 75 mkw. 

Kolejna istotna restrykcja ma związek z dotychczasowym stanem posiadania beneficjentów. Wedle aktualnych założeń wsparcie uzyskają kredytobiorcy, którzy do tej pory nie posiadali żadnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. W przypadku Rodziny na Swoim taka restrykcja jest stosowana tylko wobec singli.  

Start MdM-u pod znakiem zapytania…
Dotychczasowe wypowiedzi przedstawicieli resortu budownictwa sugerują, że rozważana jest również alternatywna data rozpoczęcia nowego programu. Wedle bardziej pesymistycznego scenariusza MdM wystartowałby wraz z początkiem stycznia 2014 roku. Nie można też wykluczyć, że w obliczu przyszłorocznych problemów budżetowych plany dotowania nowych mieszkań zostaną tymczasowo zawieszone.
 

Czytaj także:

„Ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Zamknij [x]

Czytaj także:

„Ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Zamknij [x]