Mieszkanie w stylu industrialnym
PoradnikStyl industrialny ściśle związany jest głównie z powierzchniami loftów (słowo loft pochodzi z języka angielskiego i oznacza strych, poddasze, galerię). Narodził się W Stanach Zjednoczonych, gdzie w połowie XX w. zaczęto adaptować budynki poprzemysłowe na lokale mieszkalne.
W Polsce moda na lofty powstała stosunkowo niedawno i przyszła do nas z krajów zachodniej Europy. Pierwsze polskie lofty powstały w Łodzi w XIX-wiecznym budynku pofabrycznym, w którym dawniej istniała przędzalnia bawełny. Lofty powstają także w Krakowie, m.in. w dawnym Młynie Ziarno czy budynku dawnego Browaru, w gliwickim spichlerzu w pruskich koszarach, czy w poznańskich koszarach XV Pułku Ułanów. Jednak nie trzeba posiadać lokalu w budynku pofabrycznym, aby móc wystylizować w ten sposób wnętrze.
Wnętrza w stylu industrialnym są surowe i chłodne, charakteryzują się dużymi powierzchniami, wysokimi kondygnacjami oraz otwartą przestrzenią. Przestronność i wygoda to tutaj podstawa. Unikamy podziałów przestrzeni poprzez ściany, eksponując pokaźny metraż pomieszczeń. Dozwolone są jedynie ażurowe ścianki działowe czy podziały wynikające z ustawienia mebli, które wyznaczają poszczególne strefy funkcjonalne. Aby w pełni wykorzystać wysokie sufity, tworzone są antresole, które ze względu na większą kameralność niż pozostała część wnętrza możemy wykorzystać na urządzenie tam sypialni.
Przestrzeń industrialna to także ogromne, ciągnące się od podłogi okna, dostarczające odpowiednią ilość światła dla tak dużej powierzchni. Pozostawiamy je surowe, wolne od dekoracji.
Podstawową cechą wnętrza industrialnego jest pozostawienie odsłoniętych poprzemysłowych konstrukcji, kabli, starych instalacji czy belek stropowych. Najodpowiedniejszym materiałem wykończeniowym jest tutaj beton. Możemy stosować go zarówno na podłodze, ścianach czy suficie lub jako blat kuchenny. Innym popularnym materiałem jest cegła, której odcień możemy wybierać z szerokiej gamy kolorystycznej - tutaj najlepiej sprawdzi się w kolorze czerwonym, który ociepli chłodne industrialne wnętrze, lub w innym kolorze neutralnym. Wnętrza uzupełniane są także elementami ze szkła, surowego drewna, kamienia i metalu. Idealnie pasują także wielkoformatowe płytki gresowe.
Ilość mebli ograniczona jest do minimum, muszą mieć one proste formy, ale można łączyć ze sobą różne faktury i kształty, używać przedmiotów, które w zasadzie do siebie nie pasują. Ciężkie formy mebli możemy łączyć z lekkimi. Jeśli chodzi o dekoracje, to również ich ilość jest niewielka, jeśli w ogóle występują - wnętrze najczęściej zdobią proste lampy, często chromowane. Przedmioty nowoczesne możemy łączyć z tymi tradycyjnymi i starymi.
Kolorystyka jest neutralna, dominują szarości, barwy ziemi, czerń, odcienie stonowane. Żywsze kolory stosowane są rzadko, a jeśli już, to zwykle pojawia się kolor niebieski bądź czerwony.
Mieszkania w takim stylu posiadają niepowtarzalny urok, ale są przeznaczone dla osób, które dobrze czują się tego typu wnętrzu - miłośnicy przytulności i kolorów raczej się w nich nie odnajdą. Styl ten równie dobrze sprawdza się w przestrzeniach publicznych, może być doskonałym tłem dla luksusowych produktów i opozycją dla popularnego ostatnio stylu retro i glamour.
Autor: Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz