MRN informuje: z dopłat skorzystają nieliczni krakowianie

Analizy, opinie

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej podczas 101. Giełdy SBDiM przedstawiono ocenę perspektyw programu MdM w Krakowie, przygotowaną przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl.

Informacje, które zaprezentował prezes Instytutu, Piotr Krochmal, wskazują, że na początku 2014 roku nieliczni krakowianie będą mogli skorzystać z dopłat mieszkaniowych. Podobnych problemów nie powinny mieć osoby kupujące dom lub lokal umiejscowiony w jednej z podkrakowskich gmin.

Tylko w Swoszowicach średnia cena jest niższa od limitu MdM

Do marca 2014 roku na terenie Krakowa będzie obowiązywał pierwszy limit cenowy programu Mieszkanie dla Młodych. Jego poziom (4894,45 zł/mkw.) znacznie różni się od średnich cen ofertowych, które są notowane w siedemnastu dzielnicach Krakowa. Na podstawie danych Monitora Rynku Nieruchomości można stwierdzić, że tylko w Swoszowicach przeciętna cena 1 mkw. nowych mieszkań i domów (4800 zł/mkw.) nie przekracza limitu MdM. W przypadku pozostałych lokalizacji jest widoczna odwrotna relacja. Procentowa różnica pomiędzy średnimi cenami tamtejszych domów i lokali oraz limitem programu Mieszkanie dla Młodych wynosi od (-4,20%) do (-188,08%). W grupie szesnastu dzielnic najlepiej prezentują się dwa  obszary: Wzgórza Krzesławickie oraz Bieżanów – Prokocim (patrz poniższa tabela).



Dotowanego lokum warto szukać pod Krakowem…

Relatywnie niski poziom „krakowskiego” limitu negatywnie wpływa na liczbę lokali i domów kwalifikujących się do MdM-u. Informacje zebrane przez MRN świadczą o tym, że kryterium cenowe nowego programu obecnie może spełnić mniej niż 5,00% nieruchomości deweloperskich, które są oferowane na terenie Krakowa (patrz poniższy wykres).  


Problem niskiego limitu cenowego jest mniej widoczny w przypadku gmin graniczących z Krakowem (patrz poniższy wykres). Na ich terenie znacznie łatwiej można znaleźć lokum, którego cena jednostkowa nie przekracza ustalonego limitu (4568,03 zł/mkw.). Informacje udostępnione przez MRN wskazują, że w podkrakowskich gminach odsetek dotowanych domów i mieszkań przekracza 20%.



W ramach uzupełnienia warto nadmienić, że odsetek krakowskich mieszkań i domów, które zakwalifikują się do programu MdM może jeszcze wzrosnąć. W pierwszych tygodniach stycznia lokalni deweloperzy podejmą decyzje w sprawie dalszej polityki cenowej. Kolejnych zmian można spodziewać się pod koniec następnego kwartału. Wówczas zostaną ogłoszone kolejne limity programu MdM dla całego województwa małopolskiego.

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Czy warto było postawić na branżę deweloperską?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy warto było postawić na branżę deweloperską?

Zamknij [x]