Nabywcy z Krakowa preferują mniejsze mieszkania i domy

Na rynku

Podczas konferencji prasowej, odbywającej się w trakcie 74 Giełdy Domów i Mieszkań przy ul. Piłsudskiego w Krakowie zaprezentowano wyniki badań ankietowych preferencji nabywców mieszkań Instytutu Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl.

Instytut MRN.pl od 8 lat spisuje wszystkie transakcje przeprowadzane na rynku nieruchomości w Małopolsce,  i na ich podstawie sporządza analizy poszczególnych segmentów rynku. Aktualne analizy przedstawione zostaną na 5. już Konferencji MRN.pl, organizowanej w tym roku 27 maja, w części konferencyjnej hotelu Kossak w Krakowie. Do udziału w jednodniowej konferencji zachęcał Krzysztof Bartuś – prezes Instytutu. Poinformował on, że na konferencji zaprezentowane zostaną analizy rynku mieszkaniowego, komercyjnego i rynku gruntów inwestycyjnych w Krakowie oraz analizy rynku domów i gruntów pod Krakowem. W trakcie konferencji omówiona zostanie także sytuacja na innych rynkach, takich jak Wrocław, Śląsk, Warszawa i Wadowice oraz przedstawiona będzie analiza wskaźnikowa ogólnopolskiego rynku mieszkaniowego.

W trakcie giełdowej konferencji wyniki badań preferencji nabywców mieszkań przedstawił Michał Głuszak, współpracownik MRN, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego, który profesjonalnie zajmuje się badaniem popytu. Badania przeprowadzone były w trakcie październikowej giełdy mieszkaniowej, a metodą badawczą był kwestionariusz ankietowy, który wypełniały osoby odwiedzające giełdę, potencjalnie zainteresowane zakupem mieszkania lub domu. Łącznie wypełniono 205 ankiet dotyczących mieszkań i 58 dotyczących domów, a dobór respondentów był przypadkowy, nielosowy.

W grupie respondentów dominowały młode (do 30 lat), dwuosobowe gospodarstwa domowe, będące w pierwszej fazie cyklu życia rodziny. Kolejnymi pod względem liczebności były gospodarstwa jednoosobowe i gospodarstwa starsze, posiadające już dzieci.

Respondenci wskazywali największe zainteresowanie mieszkaniami małymi, 2 i 3-pokojowymi i chcieliby uzyskać możliwie dużą liczbę pokoi na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Najlepiej postrzeganymi (jako miejsce do mieszkania) obszarami Krakowa są Krowodrza Górka, Bronowice, Łobzów, Prądnik Biały, Salwator, Rakowice, Łagiewniki i Przegorzały. Mniej więcej tyle samo pozytywnych i negatywnych wskazań mają takie obszary jak Ruczaj, Mistrzejowice, Kurdwanów, Pychowice i Tonie. Negatywnie postrzegane są natomiast Wzgórza Krzesławickie, Rybitwy i Mogiła. Ankietowani rzadko, jako potencjalne miejsce do zamieszkania, wskazywali Stare Miasto.

Dla nabywców pierwszym kryterium wyboru oferty jest cena, a następnie: metraż, rozkład funkcjonalny, dostępność komunikacyjna, bezpieczeństwo i standard.

W pobliżu miejsca zamieszkania respondenci chcieliby mieć przystanek komunikacji miejskiej, tereny zielone i sklep. Osoby biorące udział w badaniu najbardziej obawiają się sąsiedztwa ruchliwej ulicy.

W segmencie domów jednorodzinnych najbardziej poszukiwane są mniejsze, wolnostojące, parterowe (z poddaszem) budynki do 140 m2, położone na niewielkich działkach. Osoby planujące zakup domu jako motyw zakupu domu wskazują wygodę, podniesienie standardu życia, możliwość posiadania ogródka, ciche otoczenie oraz wysokie ceny mieszkań.

Podobnie jak w przypadku mieszkań, o wyborze oferty decydować będzie głównie cena. Ważnymi kryteriami są także widok z okna i rozkład funkcjonalny. Wymarzony dom powinien posiadać taras, garderobę, kominek, pomieszczenie gospodarcze, wewnętrzny garaż, balkon i piwnicę. Respondenci nie chcieliby, aby ich dom stał w pobliżu zabudowań gospodarczych, ruchliwej drogi i cmentarza.

W podobnych badaniach, jakie przeprowadził MRN.pl pod koniec 2008 roku, respondenci nie mieli wyrobionego zdania na temat aktualnej sytuacji cenowej i możliwych zmian w przyszłości. Rynek nie był przejrzysty zarówno dla analityków, jak i dla nabywców. W zeszłorocznej ankiecie zdecydowana większość badanych uznała, że w poprzednich 12 miesiącach mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen, więcej osób uważa także, że w kolejnych miesiącach bardziej prawdopodobny jest wzrost cen.

W trakcie konferencji krótką analizę przedstawił także analityk Instytutu MRN.pl Piotr Krochmal. Z badań instytutu wynika, że w 2009 roku na wtórnym rynku mieszkaniowym w Krakowie miało miejsce ponad 3000 transakcji, a średni metraż sprzedawanego mieszkania wynosił 48 m2. W 2008 roku suma transakcji mieszkaniowych na wtórnym rynku przekroczyła 1 mld złotych, a w 2009 roku wartość ta była niższa, bo nie przekroczyła 900 mln zł. Według analizy Piotra Krochmala, w lecie 2009 roku na rynku było 175 inwestycji mieszkaniowych, a obecnie już tylko 143. Zmalała także liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku pierwotnym. Na początku października mieszkań takich było 6100, a obecnie o 2 tysiące mniej. W 2009 roku ceny na rynku pierwotnym utrzymywały się na stabilnym poziomie.

Czytaj także:

Trwa II edycja Programu Pomocy Lokatorom

Zamknij [x]

Czytaj także:

Trwa II edycja Programu Pomocy Lokatorom

Zamknij [x]