Najem mieszkania w Krakowie: dla studenta, dla "Kowalskiego"
Na rynkuStare Miasto, Dębniki i Podgórze to dzielnice Krakowa, w których znajdziemy najbogatszą ofertę mieszkań na wynajem.
W każdej z tych trzech dzielnic można znaleźć bardzo zróżnicowane mieszkania.
Studenci wolą mieszkać blisko centrum
To, ile trzeba zapłacić za najem mieszkania, zależy od wielu czynników. Na rynku najmu oczywiście ważna jest lokalizacja, ale samo centralne usytuowanie mieszkania to jeszcze za mało. Liczy się również jego standard, wyposażenie, ale też wiek i stan samego budynku. Dobrze widać to na przykładzie Starego Miasta. Mieszkanie w takiej lokalizacji ma zarówno atuty, jak i wady. Z jednej strony dogodne usytuowanie sprawia, że wszędzie jest blisko. Z drugiej jednak trzeba pogodzić się ze wzmożonym ruchem praktycznie o każdej porze dnia, a w weekendy również i w nocy. Dlatego też centrum miasta jest wybierane w dużej mierze przede wszystkim przez brać studencką, której przedstawiciele cenią sobie bliskość Rynku Głównego i Kazimierza.
Ponadto w tej okolicy można również spotkać lokale mieszkalne w starszych i zaniedbanych kamienicach, w niskiej, a czasem nawet bardzo niskiej cenie. Niska stawka, co oczywiste, wynika z kiepskich warunków mieszkaniowych. Poza tym w starszym budownictwie często można spotkać pokoje przechodnie, które w pewnym stopniu ograniczają prywatność. Dlatego też osoby starsze, już po studiach, zakładające, bądź posiadające rodziny i - co ważne - zmotoryzowane, wolą jednak wynajmować cztery kąty w cichszych sektorach miasta. Są one wprawdzie bardziej oddalone od centrum, jednak dużo spokojniejsze i zazwyczaj ulokowane w nowszych budynkach, o odpowiednim standardzie.
Przykładowe oferty najmu mieszkań w wybranych dzielnicach Krakowa (listopad 2015 r.)
Opracowanie na podstawie danych Dominium.pl
Oferta na każdą kieszeń
Popyt ze strony dużej liczby studentów i turystów, ale także obecność oddziałów międzynarodowych firm z sektora BPO sprawia, że wybór mieszkań przeznaczonych do najmu jest w Krakowie bardzo duży. Można znaleźć lokale na każdą kieszeń. Zarówno te już wspomniane, z przeznaczeniem dla studenta czy statystycznego Kowalskiego, jak i te dla osób poszukujących większej wygody i luksusu.
Przedział stawek najmu mieszkań w wybranych dzielnicach Krakowa (listopad 2015 r.)
Opracowanie na podstawie danych z portalu Dominium.pl
W ostatnich latach zwiększyło się zapotrzebowanie właśnie na lokale z wyższej półki. Grupę klientów zainteresowanych droższymi mieszkaniami o wysokim, apartamentowym standardzie stanowią głównie wyżej postawieni pracownicy ponadnarodowych korporacji. Na terenie Starego Miasta opłaty za najem takich lokali dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W Podgórzu i Dębnikach jest już wyraźnie taniej, choć i tam trzeba wyłożyć nawet do 8,5 lub 5,5 tysiąca złotych.
KAN