Niedobór gruntów jest jednym z czynników hamujących rozwój Krakowa.

Na rynku

Na zaproszenie organizatora targów (SBDiM), w konferencji towarzyszącej 152. edycji Targów Domów i Mieszkań, odbywających się w czerwcu br., wziął udział I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Stanisław Mazur, którego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem obecnych na sali reprezentantów środowiska deweloperskiego.

fot. R
fot. R

Konferencję prasową rozpoczął Piotr Legerski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, który poinformował o rezultatach walnego zgromadzenia członków SBDiM.

W trakcie obrad zgromadzenia wybrany został Zarząd VIII kadencji, a funkcję Prezesa Zarządu po raz drugi powierzono Piotrowi Legerskiemu. Członkami Zarządu VIII kadencji zostali: Grzegorz Biś, Marek Bolek, Mariusz Bryksy (Wiceprezes Zarządu), Jarosław Knap (Sekretarz), Andrzej Rymarczyk (Skarbnik), Danuta Szaflarska-Słowiaczek, Piotr Waglewski oraz Grzegorz Szmolke (Wiceprezes Zarządu). Wybrano także Główną Komisję Rewizyjną w składzie: Lechosław Grochowicz (Przewodniczący GKR), Alicja Karolewska oraz Piotr Krochmal. Wśród głównych celów nowych władz SBDiM Prezes Legerski wymienił integrację środowiska deweloperskiego i dążenie do zmiany obowiązujących w Krakowie procedur.

Uczestnicy konferencji wysłuchali następnie wystąpienia Profesora Stanisława Mazura. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa zwrócił uwagę na trzy kluczowe kwestie: Strategię Rozwoju Krakowa z uwzględnieniem planowania przestrzennego, podejście do obsługi inwestorów oraz rolę Głównego Architekta Miasta.

Jak zaznaczył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, dotychczasowa praktyka współpracy władz Miasta z różnymi środowiskami wymaga znaczącego przeprojektowania. Stanisław Mazur podkreślił, że jest osobą otwartą na dialog, nie bojącą się pytań i słuchającą argumentów – zaznaczył też, że nie zawsze te argumenty przyjmuje, ale jeśli tak się dzieje, to zawsze tłumaczy tego powody. Zadeklarował jednocześnie stałą gotowość do rozmowy ze środowiskiem deweloperskim.

Profesor Stanisław Mazur zwrócił uwagę na konieczność opracowania nowej strategii rozwoju, jako że dotychczasowa stała się nieaktualna. Obecnie trwają intensywne prace nad dokumentem strategicznym, określającym fundamentalne dla Krakowa cele.

Jednym z nich jest uporządkowanie polityki Miasta w perspektywie kolejnych 5, 10, czy 15 lat. Zdaniem prof. Mazura Kraków ma dziś problem z zarządzaniem strategicznym, rozumianym jako umiejętne połączenie strategii z planem operacyjnym, wieloletnim programem finansowania i określeniem kluczowych projektów. Zgodnie z przyjętymi założeniami pierwsza wersja zaktualizowanej Strategii Rozwoju Krakowa powinna pojawić się we wrześniu.

Strategia rozwoju zawiera nowy komponent, wynikający ze znowelizowanej ustawy o gospodarce przestrzennej – jest nim model struktury funkcjonalno-przestrzennej. Model ten jest istotny dla środowiska deweloperskiego, jako że będzie podstawą wydawania planu ogólnego i zintegrowanych planów inwestycyjnych.

Zintegrowany plan inwestycyjny jest istotnym narzędziem, które może przełamać impas, pomóc w zbudowaniu nowej relacji miedzy miastem a inwestorami, deweloperami, a zarazem pomóc ograniczyć dotkliwy problem podaży gruntów. Niedobór gruntów jest jednym z czynników hamujących rozwój Krakowa, utrudniających prowadzenie biznesu przez deweloperów, a jednocześnie – ze względu na brak mieszkań i ich rosnące ceny - stanowiących problem dla mieszkańców Krakowa. W szerszej perspektywie taka sytuacja ma też daleko idący wpływ na gospodarkę. Tak więc problem niedostatecznej podaży gruntów oddziałuje na różne sfery życia miasta i trzeba próbować szybko go rozwiązać.

Na przygotowanie czekają też kryteria i wytyczne, które posłużą prowadzeniu negocjacji z inwestorami czy deweloperami. Z jednej strony mają one ograniczyć niepewność po stronie deweloperów, z drugiej - zabezpieczyć interesy Miasta.

Odnosząc się do roli Głównego Architekta Miasta, profesor Mazur podkreślił, że znaczenie tego stanowiska ma zostać podniesione, zmiana ma przede wszystkim wiązać się z nadaniem mu dynamiki. Główny Architekt Miasta Krakowa ma nie tylko konsultować zagadnienia dotyczące tego, co już powstało, ale od bardzo wczesnych stadiów budowania koncepcji uczestniczyć w procesie uzgadniania, stąd też jego kluczowa rola.

Pod rozwagę brane są różnego rodzaju rozwiązania stosowane w innych miastach, toczą się rozmowy z głównymi architektami tych polskich metropolii, w których ich zadania są znakomicie realizowane. Na stanowisko Głównego Architekta Miasta zostanie rozpisany konkurs, który ma zostać przeprowadzony tak szybko, jak będzie to możliwe. Zmianie ma także ulec formuła działania Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, której rola ma znacząco wzrosnąć. Komisja ma mieć praktyczny wpływ na to, co dzieje się w Krakowie.

Kierunek myślenia Miasta o tym, jak będzie prowadzona jego polityka przestrzenno-urbanistyczno-inwestycyjną pokazuje, jak na jej bazie budowana ma być szczegółowa procedura rozwiązywania problemów, a potem zapadały będą związane z tym decyzje personalne.

Polityka ta musi być przejrzysta, absolutnie transparentna ze strony Miasta, bo taka transparentność zapewnia inwestorom przewidywalność. Zamierzeniem jest zobiektywizowanie procesów, stosowanie jasnych kryteriów. Otrzymanie decyzji lub odmowa jej wydania ma wynikać z absolutnie jednoznacznych zasad rozstrzygania określonych spraw, opartych na przyjętych standardach. Nowa polityka musi chronić interesy miasta, dając jednocześnie inwestorom możliwość prowadzenia biznesu w Krakowie. Problemów mieszkaniowych i wynikających z nich problemów związanych z zatrudnieniem Miasto nie jest bowiem w stanie rozwiązać bez udziału sektora deweloperskiego. Musi to być więc polityka łącząca dwie perspektywy, i zapewniająca jakość, przejrzystość i skuteczność procedur.

Wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa zakończyła krótka dyskusja. Poruszono w niej m.in. kwestię stworzenia przestrzennej makiety Krakowa, która ułatwiłaby prowadzenie polityki urbanistycznej w mieście.

W kolejnej części konferencji Piotr Krochmal (prezes Monitora Rynku Nieruchomości MRN.PL) omówił aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym w Krakowie.

Na zakończenie konferencji Piotr Legerski przedstawił plany SBDiM na kolejne miesiące, wymieniając m.in. Warsztaty Dewelopera w Oslo, 153. targi mieszkaniowe odbywające się we wrześniu, a także kolejną Galę o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku.

R.B.

Czytaj także:

Kraków: Poza Śródmieściem ceny pomiędzy dzielnicami nie różnią się znacząco.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kraków: Poza Śródmieściem ceny pomiędzy dzielnicami nie różnią się znacząco.

Zamknij [x]