Nowa 5 Dzielnica z kamieniem węgielnym
Na rynkuW sobotę, 22 kwietnia 2017 roku, na terenie inwestycji Nowa 5 Dzielnica, realizowanej u zbiegu ulic Wrocławskiej i Racławickiej w Krakowie, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Wydarzenie odbyło się dokładnie rok po podpisaniu aktu notarialnego zakupu terenu pod ten projekt, które miało miejsce 22 kwietnia 2016 roku.
Deweloperem inwestycji, powstającej na działce o powierzchni ponad 54 tys. mkw., jest Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka komandytowa, powołana w kwietniu 2016 roku w celu realizacji projektu. Jedynym komplementariuszem jest Centrum Nowoczesnych Technologii S.A., spółka notowana od 1998 roku na GPW w Warszawie. 15 grudnia 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany, umożliwiając realizację 4 budynków. Uprawomocnioną 4 stycznia 2017 roku decyzją rozpoczął się I etap budowy Nowej 5 Dzielnicy.
Podpisy na akcie erekcyjnym złożyli: Jacek Taźbirek, Prezes Zarządu Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka Komandytowa, Zbigniew Jakubas – komandytariusz spółki, Aleksander Przetakiewicz – Prezes Zarządu La Mania Sp. z o.o., komandytariusza spółki, Aneta Janus, reprezentująca firmy Energopol Warszawa S.A. i Energopol Trade S.A., komandytariuszy spółki oraz Bartosz Napierała – syn Zbigniewa Napierały, komandytariusza spółki. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ksiądz mgr Leszek Garstka, proboszcz parafii pw. św. Szczepana przy ul. Sienkiewicza w Krakowie.
W ramach Nowej 5 Dzielnicy powstaną budynki o 7-10 kondygnacjach naziemnych oraz dwupoziomowe parkingi podziemne. Łączna powierzchnia użytkowa osiedla wyniesie ok. 27 tys. mkw. Rozpoczęcia budowy piątego budynku, oznaczonego A1, spodziewać się należy najpóźniej w czerwcu 2017 br.
Jak dowiedzieć się można było z multimedialnej prezentacji Nowej 5 Dzielnicy, prace związane z wyburzeniem niszczejących obiektów magazynowych, hal produkcyjnych i budynków biurowych Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kraków ruszyły niemal natychmiast po zakupie. Jednym z bardziej spektakularnych efektów tych prac było powstanie ponad 19 tys. ton gruzu betonowego, którego wywiezienie wymagało ponad 1100 kursów samochodów ciężarowych. Konieczne było także skucie posadzek hal produkcyjnych o powierzchni przekraczającej 3,5 hektara. Od nabycia nieruchomości do wbicia pierwszej łopaty minęło 8,5 miesiąca. W połowie marca 2017 r. ruszyła sprzedaż lokali. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na maj 2018 roku, a do końca sierpnia 2018 r. budynki uzyskać mają ostateczne pozwolenie na użytkowanie.
Projekt Nowej 5 Dzielnicy uwzględniać ma realizację większości potrzeb jej mieszkańców, czemu posłuży m.in. przedszkole dla 200 dzieci na terenie inwestycji, miejsca parkingowe dla każdego z mieszkań, lokale handlowe i usługowe, osiedlowa kawiarenka, czy np. ogrodzony i urządzony wybieg dla psów. Inwestycja powstaje w odległości 2,5 km od Rynku Głównego, wyróżnia się też bardzo dobrą komunikacją miejską i zlokalizowaną w pobliżu stacją kolejową Kraków-Łobzów.
Jacek Taźbirek, Prezes Zarządu Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka Komandytowa, zaznaczył: „Mieliśmy szczęście, że mogliśmy kupić taką działkę. Szczęściu trzeba jednak dopomagać, i temu poświęciliśmy ostatnie miesiące. Miejsce jest rzeczywiście wyjątkowe, więc trzeba było do niego dobrać absolutnie wyjątkowy projekt. Pracowały nad nim trzy renomowane biura architektoniczne. ION Architekci z Krakowa, Brit Plan z Warszawy i Archikwadrat z Poznania. Do realizacji projektu zaprosiliśmy dwie firmy cieszące się w środowisku dużym uznaniem: Budimex S.A. i Eiffage Polska. Nadzór nad budową prowadzimy sami. Jako inżynier muszę powiedzieć, że chyba mało kto miał, ma i będzie miał okazję prowadzić projekt tej wielkości, w takim tempie, z takimi partnerami i inwestorami, i w końcu z takim budżetem, nad którym trzeba sprawować kontrolę. Za to wszystko mojemu szczęściu dziękuję”.
Zbigniew Jakubas, główny udziałowiec CNT S.A. i pomysłodawca przedsięwzięcia, współzałożyciel i jeden z dwóch pierwszych wspólników spółki komandytowej: „Z 22 kwietnia ubiegłego roku pamiętam, że negocjacje z prawnikami trwały bardzo długo. Rozmowy były ciężkie, trwały kilkanaście godzin, bo ze sprzedającym, p. Grzegorzem Hajdarowiczem z firmy KCI, zresztą przesympatycznym człowiekiem, negocjuje się bardzo trudno. O cenie sprzedaży terenu rozmawialiśmy przez niemal rok. 22 kwietnia 2016 r. okazał się jednak sukcesem. Staram się narzucać sobie i współpracownikom wysokie tempo pracy, ale nie spodziewałem się, że cały proces, od kupna gruntu, poprzez wyburzenie starych obiektów i zaprojektowanie nowych budynków, przebiegnie tak szybko. Jak powiedział Prezes Jacek Taźbirek, wszyscy tu jesteśmy zawodowcami, dzięki czemu ta inwestycja – 11 budynków i 1400 mieszkań z pełną infrastrukturą, garażami – za 2,5 roku stanie się faktem. Drugą część projektu także chcemy rozpocząć jak najszybciej, tak aby całość dobiegła końca około 2019 roku”.
BD, fot: RB