O kolorach we wnętrzach…
PoradnikDobór kolorów we wnętrzu jest bardzo ważną kwestią. Kolory pozwalają zmienić proporcje pomieszczenia, uwypuklić jego zalety oraz ukryć mankamenty, wpływają też silnie na nasze emocje - jedne pobudzają i dodają energii, inspirują do działania, natomiast inne łagodzą i uspokajają. Kolory najczęściej wybieramy zgodnie ze swoim charakterem i preferencjami.
Z kolorem mamy do czynienia na co dzień, ale czy kiedyś zastanawialiście się, czym on właściwie jest? Najprościej ujmując jest to światło odbite przez przedmioty - wrażenie, które odbieramy poprzez zmysły.
Kolor biały to kolor neutralny i ponadczasowy, stanowi doskonałe tło do ekspozycji np. dzieł sztuki, jest to kolor w największym stopniu odbijający światło i optycznie powiększający pomieszczenie, dlatego bardzo dobrze nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Biel znakomicie współgra z innymi kolorami, jest kolorem uniwersalnym i można go dowolnie łączyć. Wnętrza całe białe, wręcz monochromatyczne, mogą wyglądać bardzo elegancko bądź surowo - w zależności od aranżacji całości. Obecnie bardzo popularne jest wykorzystanie tego koloru w nowoczesnych aranżacjach - jako koloru ścian, ale również mebli, często stosowanego także we wnętrzach o stylistyce skandynawskiej i minimalistycznej.
Kolor żółty to kolor ciepły, jest kolorem optymistycznym, pogodnym, dodaje energii, motywuje do działania i przynosi radość. Dobrze łączy się z takimi kolorami jak niebieski, szary, brązowy czy pomarańczowy. Jednak w odcieniu zbyt mocnym może drażnić, powodować irytację i złość. Warto zastosować go w salonie czy przedpokoju. Pastelowy odcień żółtego to jeden z najmodniejszych kolorów wnętrz w tym roku.
Kolor pomarańczowy powstaje z połączenia koloru żółtego z czerwonym, jest również kolorem wywołującym ożywienie, pobudza także apetyt, i dlatego często stosowany jest w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak kuchnia i jadalnia oraz restauracjach. Jest to kolor bardzo wyrazisty i dominuje we wnętrzu, ociepla je. Warto łączyć go z szarością, bielą, brązem czy zielenią. Nasycony odcień koloru pomarańczowego pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i kolonialnych oraz orientalnych, jego rozbielone odcienie świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu rustykalnym czy prowansalskim.
Kolor czerwony jest kolorem intensywnie pobudzającym, wzmaga apetyt, funkcje życiowe oraz podnosi ciśnienie krwi, może czasem także wywoływać agresję. Nie należy stosować go z tego względu w przestrzeniach biurowych, edukacyjnych, nadaje się natomiast do wszelakiego rodzaju klubów fitness, siłowni, czy pomieszczeń gdzie spożywamy posiłki. Na odważniejszy odcień czerwieni można zdecydować się także w łazience, gdzie przebywamy stosunkowo krótko. Ten kolor znakomicie łączy się z kolorem czarnym i białym. Czerwony dobrze nadaje się jako kolor dodatków zarówno tkanin, jak i ceramiki - ożywia pomieszczenie, nadaje mu charakter.
Kolor niebieski działa wyciszająco i łagodząco, wprowadza melancholijny nastrój, jednak w zbyt dużej ilości może przygnębiać. Sprawdza się w sypialni, łazience czy pokoju dziecinnym. Kolor niebieski ma mnóstwo odcieni: turkusowy dla wnętrz o stylistyce indyjskiej, błękitny będzie pasował, gdy chcemy uzyskać pomieszczenie w stylu marynistycznym, a do nowoczesnego wnętrza możemy wybrać kobaltowy odcień tego koloru. Najczęściej kolor niebieski łączony jest z białym. Do niebieskiego pasują wszelkie materiały takie jak trawa morska, wiklina, rattan czy drewno.
Kolor zielony pozwala się uspokoić i obniża poziom stresu, relaksuje. Jest często stosowany w szpitalach, ośrodkach terapeutycznych, jak również doskonale nadaje się do salonu. Kolor zielony często stosowany jest w połączeniu z brązowym i żółtym, czerwonym.
Kolor fioletowy to kolor wzmagający naszą kreatywność, pobudza do działania, a także niweluje lęki - można mu przypisać działanie terapeutyczne. Doskonale łączy się z szarością, brązem i czernią. Aby stworzyć ciekawe wnętrze, warto połączyć różne odcienie fioletu i różu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie fioletowego jako koloru tapicerki mebli - daje to wrażenie elegancji i przytulności. Znakomite zestawienie dla osób lubiących styl glamour we wnętrzu.
Kolor różowy jest pochodną koloru czerwonego. Jego mocniejsze odcienie pobudzają do zabawy, delikatniejsze dają poczucie ciepła i spokoju. Kolor ten jest szczególnie doceniany przez projektantów - jest to ulubiony kolor słynnego architekta wnętrz i artysty Karima Rashida, który stworzył wiele projektów w tym kolorze, np. różowe wanny czy siedziska. Kolor ten dobrze łączy się z bielą, szarością, brązem czy elementami srebrnymi, stalowymi. Można zastosować go w sypialni czy pokoju dziecinnym, sprawdzi się też na niedużej powierzchni w salonie.
Kolor czarny jest kolorem bardzo eleganckim, nie należy stosować go jednak w dużych ilościach, ponieważ może przygnębiać. Najsłabiej odbija światło i zmniejsza optycznie pomieszczenia. Bardzo dobrze nadaje się jako kolor elementów dekoracyjnych. Z czarnym bardzo dobrze współgra biały oraz złoty. Najlepiej pomalować nim tylko fragmenty ścian, bardzo elegancko na jego tle będą wyglądały meble w kolorze białym.
Chcąc wybrać najodpowiedniejsze kolory do wnętrza, warto pamiętać, że kolory pastelowe, neutralne są bardziej klasyczne i nie „opatrzą się” tak szybko jak ich intensywniejsze odpowiedniki. Jednak dzięki kolorom nasyconym możemy wywołać ciekawe efekty wizualne. Jeśli chcemy użyć kolorów intensywnych, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ich na wybranych ścianach, które chcemy wyeksponować.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podoba nam się dany kolor, najlepiej kupić jego próbkę i pomalować tylko fragment ściany - obecnie większość producentów farb ma w swojej ofercie próbki kolorów. Kolory jasne powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne zmniejszają, dlatego dostosowujmy je do wielkości wnętrza.
Ten sam kolor może wyglądać różnie w zależności od tego, jakie światło na niego pada, czy jest to światło słoneczne czy sztuczne, czy oświetlenie ma barwę ciepłą czy zimną. Na odbiór koloru ma też wpływ rodzaj pomalowanej powierzchni - na powierzchniach matowych zwykle mamy wrażenie, że jest on cieplejszy, natomiast na matowych - zimny. Gdy faktura powierzchni jest porowata, to ten sam kolor może wyglądać na ciemniejszy niż na powierzchni gładkiej.
Dobierając kolory do poszczególnych pomieszczeń należy pamiętać, żeby wzajemnie pasowały do siebie, tworzyły dobrze współgrającą, harmonijną całość i żebyśmy się dobrze czuli w ich towarzystwie.
Autor: Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz