O seminariach portalu Zarzadcy.com
Na rynku4 listopada 2008 w Poznaniu zakończył się Cykl Jesiennych Seminariów Portalu Zarządzania Nieruchomościami, który odbywał się w pięciu miastach Polski: 14 października we Wrocławiu, 21 października w Gdańsku, 28 października w Katowicach, 30 października w Krakowie i 4 listopada w Poznaniu.
Głównym tematem cyklu było "Pozyskiwanie środków unijnych w procesie zarządzania nieruchomościami". Motywem przewodnim seminariów były więc możliwości, jakie otrzymała Polska wraz z przystąpieniem do struktur Unii Europejskiej. Zagadnienie rewitalizacji szczegółowo opisywał światowej klasy ekspert - Ryszard Podladowski. Wyraźnie zaakcentował on, że proces rewitalizacji obszarów miejskich oraz nieruchomości wiejskich jest inspirującym wyzwaniem oraz inwestycją na miarę XXI wieku. Otrzymując środki unijne można na nowo tworzyć i odtwarzać struktury miejskie, a skutki tych działań będą procentowały w przyszłości.
Słuchacze mieli również okazję wysłuchać wykładów wielu innych specjalistów z rynku, dotyczące usług i produktów dostępnych na rynku zarządzani nieruchomościami.
Wszelkich informacji na temat ubezpieczeń wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości dostarczyła Jolanta Bucka z UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. - firmy, która od lat zajmuje się tą tematyką, ze szczególnym naciskiem na ubezpieczenia wspólnot mieszkaniowych.
Zaprezentowała się też firma Stolbau-Eko Sp. z o.o., która od 15 lat wykonuje ocieplenia budynków metodą wdmuchiwania, zgodnie ze standardami światowymi. Z kolei przedstawiciele firmy ista Polska Sp. z o.o. przedstawili uczestnikom program „Symphonic® 3”, czyli system do zdalnego odczytu urządzeń do rozliczeń energii cieplnej i wody. Sposoby osuszania i izolacji przeciwwilgociowej budynków można było poznać dzięki Tadeuszowi Miszczakowi z firmy Aquastop.
Na temat nowoczesnych sposobów obniżenia kosztów utrzymania budynków wypowiedzieli się przedstawiciele firmy 3M Poland Sp. z o.o. Zaprezentowali oni między innymi niezawodne oraz trwałe maty 3M NOMAD ™ Aqua, dzięki którym można zredukować koszty utrzymania budynku. Wykład na temat termomodernizacji budynków przeprowadził w Katowicach Mirosław Wieczorkowski z firmy KRAISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
O możliwościach kreowania wizerunku firmy za pomocą narzędzi internetowych
opowiadał przedstawiciel Portalu Zarządzania Nieruchomościami, przekonując
zarządców nieruchomości do inwestowania w reklamę internetową i uświadamiając im znaczenie wizerunku firmy.
Na seminaria zaproszeni byli również przedstawiciele urzędów miast, co pozwoliło na prezentację programu rewitalizacji od strony praktycznej. W Gdańsku wykład przeprowadził Grzegorz Lachman z Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Referatu Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Gdańska.
W Katowicach wysłuchać można było Katarzyny Staś z Wydziału Rozwoju Miasta zajmującego się rewitalizacją Urzędu Miasta w Katowicach. Katarzyna Staś wypowiedziała się na temat „Projektów rewitalizacyjnych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w lokalnym programie rewitalizacji miasta Katowice w latach 2007-2013”. Swoim doświadczeniem z wdrażania i realizacji projektu „Adaptacja budynku po wojskowego przy ul. Koszarowej 17 dla potrzeb ASP w Katowicach” podzieliła się natomiast Iwona Herszlikowicz - dyrektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, której udało się pozyskać środki unijne na rewitalizację.
W Poznaniu wystąpił Lech Podbrez z Urzędu Miasta Wydziału Rozwoju Miasta, przedstawiając miejski program rewitalizacji przyjęty w tym mieście. W Krakowie miało zaś miejsce spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotrem Styczniem, podczas którego odbyły się konsultacje na temat projektów legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury dot. mieszkalnictwa i budownictwa.
Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny z udziałem Piotra Stycznia i Ryszarda Podladowskiego