Oświetlenie w mieszkaniu

Poradnik

Istotną rolę w naszym mieszkaniu pełni oświetlenie. Z jednej strony ma ono znaczenie funkcjonalne, a z drugiej tworzy niepowtarzalny klimat i pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Stosujemy je w zależności od wykonywanych funkcji oraz naszych potrzeb, preferencji i upodobań.

fot. Leszek Tarczoń
fot. Leszek Tarczoń

Oświetlenie może być ogólne - oświetlając całe wnętrze występuje najczęściej w postaci lamp sufitowych. Oświetlenie miejscowe oświetla poszczególne strefy w pomieszczeniu i związane jest z wykonywaniem określonych czynności, np. mogą to być lampki pod szafkami w kuchni czy lampa podłogowa ułatwiająca czytanie, stojąca koło fotela w salonie. Ostatnim typem oświetlenia jest oświetlenie miejscowe dekoracyjne, akcentujące meble, kolory ścian czy inne elementy wnętrza, np. lampa oświetlająca obraz czy oświetlenie ledowe w suficie podwieszanym.

Podstawą dobrego projektowania oświetlenia jest odpowiednie połączenie wszystkich rodzajów oświetlenia w określonym pomieszczeniu, tak, żeby było ono równomierne i dobrze się razem  komponowało. Wszelkie duże kontrasty w jego rozmieszczeniu wpływają na zmęczenie wzroku i nasze złe samopoczucie. Jedną z pierwszych decyzji przy urządzaniu mieszkania jest także odpowiednie rozmieszczenie włączników oświetlenia, co umożliwi nam wygodne z niego korzystanie i regulację intensywności w danym pomieszczeniu. Jeśli mamy z tym problem warto zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, co pozwoli oszczędzić zbędnych utrudnień w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Wybierajmy oświetlenie dostosowane do spełnienia określonych funkcji i rodzaju pomieszczenia - inne światło wybierzemy do łazienki, inne do salonu. Różnica będzie polegała głównie na różnicy w jego natężeniu i intensywności oraz barwie. Intensywność światła ściśle wpływa na nasze emocje - mocne, silnie natężone światło pobudza nas do pracy, dodaje energii i motywuje do działania, natomiast delikatnie rozproszone światło rozluźnia nas i sprzyja odpoczynkowi.

Największa intensywność światła wymagana jest w miejscach długotrwałego pisania i czytania oraz wykonywania pracy związanej z rozróżnianiem drobnych szczegółów i barw. Barwa światła może być ciepła lub zimna. Do wypoczynku najlepiej nadaje się światło o barwie ciepłej, które możemy zastosować w salonie czy sypialni, natomiast kolory najlepiej oddaje oświetlenie chłodne, białe, które możemy umieścić w garderobie czy w kuchni, gdzie przygotowujemy posiłki i blaty muszą być dobrze oświetlone.

Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim praktyczne, ale także spełniać wymogi bezpieczeństwa. W salonie pamiętajmy o doświetleniu przestrzeni koło telewizora, co pozwoli wyeliminować kontrasty, podczas gdy wyłączymy oświetlenie ogólne. Nie zapominajmy także o odpowiednim oświetleniu schodów, aby zapewnić bezpieczne ich użytkowanie. Możemy umieścić ponad schodami dużą lampę bądź rozmieścić symetrycznie mniejsze oprawy wzdłuż biegu schodowego. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie światła z czujnikiem ruchu.

Aby oświetlenie dobrze spełniało swoją rolę musimy pamiętać o jego odpowiedniej orientacji i umieścić je na dobrej wysokości.  
Oprawy oświetleniowe mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym. Odpowiednio dopasowane do stylu wnętrza stanowią jego znakomite uzupełnienie.

Autor: Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz

Czytaj także:

Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę solidarnie od generalnego wykonawcy i inwestora procesu budowlanego

Zamknij [x]

Czytaj także:

Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę solidarnie od generalnego wykonawcy i inwestora procesu budowlanego

Zamknij [x]