Otwarto Lamusownię
Na rynkuOd 9 czerwca mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z profesjonalnego miejsca do zbiórki odpadów uciążliwych jakim jest Lamusownia, zlokalizowana przy ulicy Nowohuckiej, przy Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.
Lamusownia to:
- nie wysypisko, ani stacja przeładunkowa!
- nowoczesny obiekt gospodarki odpadami,
- sprawdzone rozwiązanie w krajach szczególnie dbających o ochronę środowiska, jak Norwegia, Dania, Szwecja, Francja;
- nowatorskie rozwiązania architektoniczne,
- gwarancja właściwego dalszego zagospodarowania odpadów,
- odpowiedź na bolączki nieefektywnej gospodarki odpadami,
- skuteczna forma ochrony środowiska naturalnego, poprzez przechwycenie i unieszkodliwienie odpadów powodujących ogromne szkody w środowisku.
Rodzaje odpadów przyjmowanych w Lamusowni:
- odpady wielkogabarytowe (np. meble, wanna),
- sprzęt AGD i RTV - zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne,
- surowce wtórne niemieszczące się w „dzwonach”,
- odpady, których nie wolno składować - zużyte opony, świetlówki, gaśnice, puszki po farbach i aerozolach, baterie, oleje, akumulatory itp.;
- odpady z remontów - gruz, ziemia, cegła, beton;
- odpady zielone z pielęgnacji terenów zielonych (jeśli mieszkańcy zgłoszą takie zapotrzebowanie);
- drewno zmieszane i impregnowane.
Cele i korzyści z Lamusowni:
- spełnienie standardów, norm oraz przepisów prawa polskiego i Unii Europejskiej, zwiększenie odzysku odpadów opakowaniowych,
- zapewnienie bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego (eliminacja dzikich wysypisk oraz nielegalnego spalania odpadów w gospodarstwach domowych),
- poprawa czystości i wizerunku miasta,
- zminimalizowanie nieefektywnego i nieekologicznego składowania odpadów na składowiskach.
Zgodnie z założeniami "Planu gospodarki odpadami dla Miasta Krakowa - plan na lata 2008-2011 oraz perspektywa na lata 2012-2015", na terenie Krakowa ma powstać od 7 do 9 Lamusowni (Zbiorczych Punktów Gromadzenia Odpadów).
Według obowiązujących przepisów w zakresie gospodarowania odpadami mieszkańcy nie powinni wyrzucać odpadów problemowych (np. sprzętu elektronicznego i elektrycznego, odpadów niebezpiecznych typu baterie, świetlówki, opony, termometry itp.). Aby umożliwić mieszkańcom właściwe pozbywanie się wyżej wymienionych odpadów oraz umożliwić selektywną zbiórkę odpadów w szerszym zakresie, powstał plan budowy sieci Lamusowni. Selektywną zbiórką, poza surowcami wtórnymi, powinny być objęte również frakcje odpadów problemowych, które nie powinny się znaleźć w pojemnikach na odpady. Zbiórka selektywna w pojemnikach do segregacji (tzw. „dzwonach") jest niewystarczająca, dlatego konieczne są działania zmierzające do zwiększenia ilości frakcji odpadów zbieranych od mieszkańców. Temu celowi mają służyć Lamusownie.
O potrzebie stworzenia przedmiotowych punktów świadczy chociażby ilość dzikich wysypisk śmieci na terenie Miasta. W roku 2006 na terenie Krakowa zlikwidowano 1031 nielegalnych wysypisk śmieci (w tym 938 wysypisk o łącznej objętości 6330 m3 oraz 93 wysypiska o łącznej masie 5616 t). Nielegalnie wyrzucane do rowów i lasów odpady stwarzają bardzo duże zagrożenie dla środowiska naturalnego i psują estetykę Miasta. Z kolei Lamusownie umożliwią bezpieczny i kontrolowany odbiór odpadów, a także właściwe ich zagospodarowanie bądź unieszkodliwienie. Za koniecznością budowy Lamusowni przemawia również znaczna ilość zapytań mieszkańców dotyczących problemów ze znalezieniem miejsc w Mieście, gdzie mogliby zostawić swoje zużyte urządzenia RTV i AGD, ziemię, gruz z remontów mieszkań, stare okna, puszki po farbach itd.
Punkty zostaną tak zaprojektowane, aby chronić środowisko naturalne. Wybudowane szczelne podłoże oraz własny zamknięty system kanalizacji zabezpieczą przed możliwością migracji wód z terenu punktu do gleby. Teren zostanie nie tylko ogrodzony, ale także zostanie zapewniona strefa ochronna (strefa zieleni oraz ekrany akustyczne), która zabezpieczy przed oddziaływaniem punktu na otoczenie. Nad szeregiem kontenerów wybudowana zostanie zadaszona rampa. Odpady będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, ponadto personel obsługujący Lamusownie będzie posiadał specjalistyczną wiedzę w zakresie składowania i zabezpieczania odpadów.
Zasada działania planowanych Lamusowni jest następująca: mieszkańcy Miasta Krakowa mogą przywieźć odpady, które następnie pozostawiają w specjalnych pojemnikach na terenie punktów. Osoba pozostawiająca odpady jest zobowiązana do umieszczenia tychże odpadów w wyznaczonych kontenerach. Odpady pozostawiane na terenie punktu będą podzielone na frakcje, czyli różne rodzaje odpadów. Łącznie przewiduje się odbieranie do 20 różnych frakcji odpadów w zależności od potrzeb mieszkańców w danej lokalizacji. Punkty zostaną tak wybudowane, aby korzystanie z nich było łatwe i intuicyjne. Teren Lamusowni zostanie podzielony na dwa poziomy, na niższym zostaną umieszczone kontenery na odpady. Z poziomu wyższego użytkownicy będą mogli wyrzucać posegregowane odpady do ustawionych poniżej pojemników. Dzięki specjalnym oznaczeniom, informacjom, regulaminowi oraz pomocy ze strony obsługi pracującej w punkcie, użytkownicy szybko nauczą się korzystać z wybudowanej infrastruktury. Pracownicy Lamusowni będą pilnować porządku na terenie punktu, ale też pomagać, doradzać. Przepustowość każdej Lamusowni wynikać będzie wyłącznie z potrzeb lokalnych mieszkańców. Planowana ilość punktów oraz ich rozmieszczenie pozwoli zapewnić, że z danego punktu będą korzystać tylko okoliczni mieszkańcy, co przyczyni się do zminimalizowania ruchu kołowego.
Lamusownie będą promować pomysł segregowania odpadów i mogą pokazać, że zużyte przedmioty i opakowania mogą posłużyć jako surowce do wytwarzania nowych produktów. Projekt będzie wzorowany na sprawdzonych, dobrych i działających rozwiązaniach z Europy Zachodniej (Francja, Niemcy, Austria) i Skandynawii. Niepokojącym jest fakt nieuzasadnionego oporu mieszkańców przed nowoczesną infrastrukturą systemu gospodarowania odpadami oraz ukryte przyzwolenie społeczne na zaśmiecanie najbliższego otoczenia. Należy bowiem podkreślić fakt, że punkty powstają w celu polepszenia i podniesienia wygody życia Mieszkańców Krakowa oraz w trosce o poprawę stanu środowiska naturalnego oraz estetyki Miasta.