Plac Wolnica będzie drewniany
Na rynkuDawny rynek miasta Kazimierz zyska nowe oblicze. Wykładana drewnem nawierzchnia, nawiązująca do historycznych elementów architektury miasta sprawi, że Plac Wolnica – dziś zaniedbany i mało przyjazny dla mieszkańców, stanie się wizytówką Krakowa. Autorem koncepcji modernizacji placu jest Biuro Projektów Lewicki & Łatak.
W ciągu dwóch lat plac ma zmienić swoje oblicze i stać się kolejnym, po Placu Szczepańskim i Małym Rynku, salonem miasta. Konkurs na zagospodarowanie placu zorganizowany przez AMS i krakowski magistrat wygrało Biuro Projektów Lewicki&Łatak. Jury spodobał się pomysł wyłożenia placu drewnianą podłogą nawiązujący do tradycyjnych elementów miejskiej architektury takich jak drewniane bruki i krawężniki oraz Muzeum Etnograficznego, którego siedziba od kilkudziesięciu lat znajduje się przy placu.
- Zwycięska koncepcja to współczesna interpretacja tradycyjnego materiału. Ślady elementów bruków drewnianych do dziś można znaleźć w sieniach niektórych krakowskich kamienic – mówi prof. Andrzej Wyżykowski, przewodniczący sądu konkursowego i zarazem główny architekt miasta. - Natomiast nie można powiedzieć, że coś co było stosowane kiedyś, nie jest nowatorskie. Może takie być w zależności od sposobu użycia materiału. Drewno, mimo że używane kilkaset lat temu, jest elementem współczesnym, a podobne drewniane powierzchnie realizowane są w miejscach publicznych na całym świecie i to w podobnych warunkach klimatycznych m.in. we Francji, Skandynawii czy Japonii. W odbiorze przestrzennym takie rozwiązanie daje bardzo ciekawy efekt ciepłej nawierzchni, która może stać się elementem promocji miasta. Powstanie też wrażenie kontrastu między „twardymi” kamiennymi ścianami budynków a miękką fakturą placu – dodaje prof. Wyżykowski.
Krakowianie będą mogli cieszyć się odnowionym miejskim placem za dwa lata. W przyszłym roku miasto chce załatwić formalności. Remont rozpocznie się w 2011 r. By uniknąć nieprzewidzianych kłopotów technicznych sąd konkursowy zalecił, by na Placu Wolnica został ułożony próbny fragment drewnianej podłogi. Testy wytrzymałości potrwają do czasu uzyskania pozwolenia na budowę.
Na placu pojawią się też elementy małej architektury, ale zgodnie z założeniami projektantów przebudowy, mają mieć prostą i nie rzucającą się w oczy formę. Będą to latarnie oraz ławki i stojaki na rowery wykonane z ułożonych na sobie desek. Ławki będą miały nietypowe kształty z zmiennym kątem nachylenia siedzisk i oparcia umożliwiającym różne ułożenie ciała. Nowy wygląd zyska również znajdująca się na placu fontanna – rzeźba „Trzej grajkowie” autorstwa Bronisława Chromego. Przybędzie jej nowa, wykonana z drewna misa. Plac Wolnica ma być dostępny dla wszystkich - koncepcja projektu zakłada zlikwidowanie istniejących barier dla niepełnosprawnych oraz możliwość ustawiania tymczasowych kramów. Przy wejściu na plac od strony ul. Krakowskiej zostanie ustawiona makieta placu dla niewidomych. Na powierzchni placu będzie można zgodnie z założeniami architektów: „spacerować, grać i bawić się, tańczyć, siedzieć, kłaść się”.
Joanna Jałowiec
Fot. BP