Planujesz malowanie mieszkania? Sprawdź, jakich farb użyć

Poradnik

Najprostszym sposobem na odmianę wnętrz jest oczywiście pomalowanie ścian. W jaki sposób zrobić to najlepiej?

fot. R
fot. R

Jeśli planujemy własnoręcznie odświeżyć i pomalować „cztery kąty”, to na pewno staniemy przed dylematem wyboru farby. Dobór odpowiedniej farby to już połowa sukcesu! Trzeba przede wszystkim wybrać rodzaj farby dostosowany do podłoża, które będzie malowane. Następnie dobieramy kolor farby w zależności od wielkości, stylu wnętrza i naszych upodobań. Na końcu musimy oszacować, ile farby będzie nam potrzebne. Wybierając farbę warto zwrócić uwagę na jej trwałość i zdolność krycia, a także brak szczególnie szkodliwych środków chemicznych. Ważne, aby pomalowaną powłokę można było zmyć bez zmywania samej farby ze ściany. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, jak np. kuchnia czy korytarz, polecane są farby odporne również na szorowanie.

Trzeba pamiętać, że najlepsza temperatura na malowanie to 18-22 stopni, czyli okres wiosenno-letni.

Producenci proponują dużą ilość farb o różnym przeznaczeniu, matowych, półmatowych bądź połyskujących. Pamiętajmy, że farby matowe są mniej odporne na szorowanie. Znajdziemy takie o jednolitej fakturze oraz takie przypominające tapety.

Każda farba składa się z pigmentu, który nadaje jej kolor, ze spoiwa nadającego przyczepność do podłoża oraz rozpuszczalnika uławiającego rozprowadzenie po powierzchni.

Farby dzielimy głównie ze względu na rodzaj głównego spoiwa wchodzącego w ich skład. Te, które rozcieńczane są wodą, należą do grupy farb wodorozcieńczalnych. Drugą grupę stanowią farby rozpuszczalnikowe - rozcieńczane specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym. Farby wodorozcieńczalne to emulsyjne, lateksowe, akrylowe, winylowe, winylowo-akrylowe, akrylowo-lateksowe, mineralne i klejowe.

Farby mineralne nadają się jedynie do stosowania w pomieszczeniach suchych. Są nietrwałe i rzadko się je stosuje.

Farby klejowe tworzą trwałą i matową powłokę, jednak jeśli powstaną jakieś zabrudzenia, to nie da się ich usunąć. Nie można malować nimi pomieszczeń wilgotnych, bo ściany mogą ulec zagrzybieniu.

Najpopularniejszą farbą stosowaną do wnętrz jest farba emulsyjna (dyspersyjna). Bardzo łatwo się rozprowadza i wchłania, nie wydziela szkodliwych substancji, a jedynie parę wodną, dzięki czemu ściana może oddychać. Pokryte nią powierzchnie można zmywać.

Do pomieszczeń wilgotnych i narażonych na zabrudzenia znakomicie nadaje się farba lateksowa. Swoje właściwości zawdzięcza zawartemu w swoim składzie kauczukowi, dzięki któremu jest elastyczna, odporna na szorowanie i wodoodporna. Po malowaniu nieco ciemnieje, ale jest odporna na promieniowanie UV.

Farby akrylowe są bardzo trwałe i można je wielokrotnie zmywać, a dostępne są zarówno w wersji z połyskiem, jak i matowe. Charakteryzuje je wysoka odporność na środki chemiczne. Po malowaniu delikatnie jaśnieją. Pokrywają cegłę, drewno, beton, tapetę papierową i winylową, możemy nimi malować także meble.

Farbę winylową można zmywać, ale nie szorować. Ciężko też usunąć z niej wszelkie zabrudzenia.

Należąca do farb rozpuszczalnikowych farba alkidowa (flatowa) tworzy szczelną powłokę odporną na działanie wody i warunków atmosferycznych. Służy do malowania okien, drzwi i elementów metalowych. Wzbogacona o żywice pouliretanowe nadaje się do malowania mebli i podłóg.


Izabela Pasek Betterthing projektowanie wnętrz

Czytaj także:

W styczniu wynajmujący muszą pamiętać o podatku

Zamknij [x]

Czytaj także:

W styczniu wynajmujący muszą pamiętać o podatku

Zamknij [x]