Poczuj się dobrze we wnętrzu, czyli o psychologii przestrzeni słów kilka

Poradnik

Przebywając na co dzień w różnego typu wnętrzach często staramy się dostosować je do naszych potrzeb w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję oraz zapewniały komfort pracy bądź odpoczynku. Wtedy nieświadomie wcielamy w życie zasady psychologii przestrzeni.

fot. RB
fot. RB

Psychologia przestrzeni jest wciąż rozwijającą się nauką, która bada pojęcia związane m.in. z sposobem odziaływania otoczenia na nas oraz zachowaniem przestrzennym człowieka. Twórcą podstaw dla tej nauki jest etnolog Edward Hall, który zajął się badaniem tego rodzaju relacji. Hall opracował tzw. dystanse personalne, określające, jakie odległości zachowują ludzie w stosunku do innych osób, co ma bardzo duży wpływ na odbieranie przez nas przestrzeni. Oczywiście wszystko zależy od naszych relacji z tymi osobami oraz warunków, w których się w tym momencie znajdujemy. Wyróżniamy cztery rodzaje dystansów. Pierwszy, ten najmniejszy, to dystans intymny obejmujący promień do 45 cm od naszego ciała. Osoby, które dopuszczamy do tego dystansu to najbliższa rodzina: mąż, żona, dziecko. Drugi dystans sięga od 45 do 120 cm, nazywany jest indywidualnym, i dopuszczamy do niego rodzinę oraz bliskich znajomych. Kolejny to już dystans społeczny, określany na 120-360 cm, i utrzymywany zarówno z osobami obcymi, jak i znajomymi, z którymi nie jesteśmy w bliskich kontaktach. Ostatni to dystans publiczny sięgający już ponad 360 cm - dotyczy głównie osób publicznych. W projektowaniu wnętrz zachowanie odpowiednich odległości pozwala na ich dobry odbiór przez użytkowników i optymalnie z nich korzystanie.

Architekci wnętrz starają się poznać swoich klientów oraz ich upodobania, zanim przystąpią do pracy nad zaprojektowaniem dla nich wnętrz. Dzięki temu wnętrze może uzyskać elementy charakteru swoich właścicieli, co pozwoli dobrze im się czuć w nowej przestrzeni i będzie po prostu do nich pasowało. Psychologia wnętrz ma właśnie za zadanie stworzenie idealnych wnętrz dla właścicieli.
Bardzo duża rola przypisywana jest także kolorom, które mogą intensywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Drugą istotną kwestią jest wielkość przestrzeni, jaką dysponujemy, co w dużym stopniu determinuje dobór mebli i ich rozmieszczenie. Układ funkcjonalny pomieszczenia nie może być kwestią przypadkową, ale dogłębnie przemyślanym rozwiązaniem, które połączy komunikację z wykonywaniem konkretnych czynności. Za przykład może posłużyć wybór miejsca do pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie biurka w pobliżu okna, co pozwala na uzyskanie dużej ilości niezbędnego do pracy światła. Ponadto mocne światło naturalne pobudza do działania, motywuje i dodaje energii.

Odpowiednio ukształtowana przestrzeń w dużym stopniu może wpływać także na relacje międzyludzkie - zacieśniać je, lub odwrotnie - osłabiać. Przykładowo, jeśli projektując kuchnię przewidzimy tam miejsce na wiele funkcji, to może ona stać się sercem domu, które będzie zachęcało do wspólnego gotowania, spotkań ze znajomymi czy odrabiania lekcji z dziećmi.
Z psychologią przestrzeni ma związek także feng shui, jednak oba kierunki się nie dublują. Feng shui posiada wyraźne zasady, natomiast psychologia przestrzeni bardziej związana jest z zachowaniami instynktownymi.

Poznanie zagadnień psychologii przestrzenia pozwala na poprawę jakości naszego życia.

Izabela Pasek Betterthngs projektowanie wnętrz

Czytaj także:

Jak zaaranżować w domu kącik relaksu

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jak zaaranżować w domu kącik relaksu

Zamknij [x]