Podgórze: dzielnica dużych mieszkań
Analizy, opinieTrzynasta dzielnica to jeden z najbardziej popularnych terenów, na których realizuje się krakowskie inwestycje deweloperskie. Charakterystyczną cechą analizowanego obszaru jest lokalizacja.
Podgórze nie przynależy do historycznego centrum miasta. Wzmożone osadnictwo na tym terenie rozpoczęto dopiero pod koniec XVIII wieku. Wyjątkowość Podgórza wiąże się z jego obecnym położeniem w stosunku do innych dzielnic. Ekspansja osadnicza w kierunku południowym sprawiła, że Dzielnica XIII jest umiejscowiona dokładnie w geograficznym centrum Krakowa. To bardzo istotny atut dla wielu potencjalnych nabywców mieszkań. Dokładniejsza analiza krakowskiego rynku pierwotnego wskazuje, że Dzielnicą XIII powinny zainteresować się nie tylko osoby, które cenią sobie dobrą lokalizację i dużą liczbę połączeń komunikacyjnych…
Największa oferta dla miłośników luksusu
Podgórze nie jest postrzegane jako prestiżowa lokalizacja. Takim mianem zwykle określa się trzy inne obszary: Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec. Po przeanalizowaniu danych rynkowych można jednak stwierdzić, że to właśnie Dzielnica XIII jest najlepszym wariantem dla osób poszukujących czteropokojowych i pięciopokojowych mieszkań. W przypadku Podgórza podaż takich lokali przekracza 90 sztuk (patrz poniższa tabela). Podobnych wyników nie notuje się w żadnej innej dzielnicy miasta. Warto dodać, że omawiana grupa mieszkań stanowi 9,49% podgórskiego rynku pierwotnego. Analogiczna udział dla całej oferty deweloperskiej Krakowa wynosi 8,52% (patrz ostatni wiersz poniższej tabeli). Na tle pozostałych dzielnic wyróżnia się Zwierzyniec – czteropokojowe i pięciopokojowe lokale stanowią ponad jedną trzecią tamtejszego rynku pierwotnego.
Dzielnica XIII przoduje również pod względem podaży dużych mieszkań (kryterium to powierzchnia większa niż 80 mkw.). Deweloperzy aktualnie oferują ponad 120 obszernych lokali, które są umiejscowione na terenie Podgórza (patrz kolejne zestawienie). Takie mieszkania stanowią 11,64% tamtejszego rynku pierwotnego. Największym udziałem analizowanej grupy lokali odznacza się Zwierzyniec (21,98%).
Po większy lokal do dewelopera …
Bardziej dokładna analiza podgórskiej oferty mieszkaniowej pozwala na wyciągnięcie interesujących wniosków (patrz kolejna tabela). Po skonfrontowaniu oferty tamtejszego rynku pierwotnego i wtórnego okazuje się bowiem, że przeciętny nowy lokal jest większy. Średnia różnica w metrażu wynosi 2,0 mkw. Na niekorzyść używanych mieszkań świadczą też dane dotyczące ceny jednostkowej. W przypadku tego miernika przeciętna różnica to 110 złotych za metr kwadratowy (1,79% medianowej ceny 1 mkw. na rynku wtórnym). Większa powierzchnia nowych lokali przekłada się na ich cenę ofertową. Przeciętne mieszkanie z drugiej ręki jest tańsze o 7356 złotych, czyli 2,26% medianowej ceny notowanej na rynku wtórnym.
W ramach podsumowania trzeba zwrócić uwagę, że przeciętny poziom ofertowych cen nowych mieszkań (332 356 złote) lokuje Podgórze w grupie dzielnic, które są przystępne cenowo. Dla porównania medianowa wartość ceny ofertowej dla krakowskiego rynku pierwotnego wynosi 416 372 złote.