Posłowie zaakceptowali odwróconą hipotekę
Na rynkuPod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy, która reguluje zasady odwróconego kredytu hipotecznego. Posłowie zaakceptowali wspomniany projekt i skierowali go do Senatu. To oznacza, że prace nad ustawą dotyczącą odwróconej hipoteki po czterech latach wreszcie nabrały tempa.
Pod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy, która reguluje zasady odwróconego kredytu hipotecznego. Posłowie zaakceptowali wspomniany projekt i skierowali go do Senatu. To oznacza, że prace nad ustawą dotyczącą odwróconej hipoteki po czterech latach wreszcie nabrały tempa.
Projekt wspomnianej ustawy reguluje tylko zasady funkcjonowania odwróconego kredytu hipotecznego. Ze względu na brak odpowiednich przepisów ten produkt finansowy jeszcze nie jest dostępny na krajowym rynku. Od 2008 roku fundusze hipoteczne oferują natomiast dożywotnie renty dla seniorów. Zasady wypłacania takich rent opierają się na instytucji tzw. dożywocia (art. 908 - 916 kodeksu cywilnego). Przepisy regulujące krajowy rynek rent hipotecznych zostaną wprowadzone w ramach odrębnego aktu prawnego.
Zgodnie z projektem ustawy, który niedawno zatwierdzili posłowie, odwrócony kredyt hipoteczny znajdzie się tylko w ofercie banków. Z odwróconej hipoteki teoretycznie będą mogli skorzystać wszyscy posiadacze nieruchomości. Bank wypłaci im jednorazową lub okresową rentę, która nie będzie waloryzowana o inflację. Osoba podpisująca umowę odwróconego kredytu hipotecznego aż do swojej śmierci pozostanie właścicielem nieruchomości. Roszczenia banku mają zostać zabezpieczone poprzez ustanowienie hipoteki.
Po śmierci klienta banku jego spadkobiercy w ciągu 12 miesięcy będą mogli spłacić zadłużenie. W przeciwnym razie bank przejmie majątek obciążony hipoteką. Po jego sprzedaży kredytodawca odzyska kwotę wypłaconą w formie rent. Na konto banku trafi również zysk wynikający z oprocentowania odwróconego kredytu. Pozostała część środków uzyskanych dzięki sprzedaży domu, działki lub mieszkania zostanie przekazana spadkobiercom zmarłego.
(A.P)