Prezydent ma propozycję dla frankowiczów
Na rynkuDokładnie po 12 miesiącach od uwolnienia notowań franka szwajcarskiego, Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała propozycję pomocy dla osób zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Najważniejszym elementem planowanych rozwiązań jest przeliczenie kredytów po tzw. „kursie sprawiedliwym”. Kredytobiorcy raczej nie mogą liczyć na spełnienie obietnic wyborczych i przewalutowanie zobowiązań po początkowym kursie CHF/PLN.
Projekt prezydenckiej ustawy przewiduje, że z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które po 1 stycznia 2000 r. zaciągnęły kredyt walutowy lub indeksowany kursem waluty (m.in. franka, euro i dolara). Wsparcie będzie przeznaczone dla konsumentów oraz jednoosobowych przedsiębiorców, którzy nie uwzględniali kosztów kredytu i amortyzacji mieszkania w firmowych rozliczeniach.
Ustawa o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu, którą opracowała Kancelaria Prezydenta RP, przewiduje następujące sposoby udzielania pomocy frankowiczom oraz innym osobom zadłużonym w walucie obcej:
1. zwrot spreadów i odsetek od spreadów dotyczący wszystkich kredytów udzielonych między 1 stycznia 2000 r. i 26 sierpnia 2011 r.
2. restrukturyzacja kredytu poprzez ugodę klienta z bankiem (przeliczenie zadłużenia po „kursie sprawiedliwym” lub niższym kursie)
3. restrukturyzacja kredytu dla osób, które nie porozumiały się z bankiem (przeliczenie zadłużenia po „kursie sprawiedliwym”)
4. zwrot mieszkania w zamian za całkowite umorzenie długów (wariant dostępny dla osób, które nie skorzystały z restrukturyzacji, uzyskują dochody niepokrywające raty i mają zadłużenie przynajmniej o 30% wyższe od początkowego)
Wspomniany „kurs sprawiedliwy” będzie wyliczany dla każdego kredytu z osobna (m.in. poprzez porównanie wartości analogicznego kredytu „złotówkowego” i salda zadłużenia w walucie). Kancelaria Prezydenta RP opublikowała specjalny kalkulator, który służy do obliczania tego kursu. Dla przykładowego kredytu indeksowanego kursem franka ze stycznia 2007 r. (350 000 zł, 35 lat, marża 1,70%, kurs wypłaty - 2,40 zł), tak zwany „kurs sprawiedliwy” wynosi 3,15 zł.
Projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu został przesłany do KNF-u, gdyż nadzór finansowy musi oszacować koszt proponowanych rozwiązań dla sektora bankowego. Niewykluczone, że w czasie prac sejmowych pojawią się rozwiązania ograniczające zastosowanie restrukturyzacji (np. limity wskaźnika LtV lub miesięcznego dochodu kredytobiorców).
(A.P.)