Projekt wnętrz – niepotrzebny wydatek czy konieczność?

Poradnik

Wywiad z architektką Izabelą Pasek z pracowni Betterthings.

Jak duże jest zainteresowanie usługami projektowania wnętrz?

Korzystanie z usług architekta wnętrz staje się coraz powszechniejsze, co prawda najwięcej pracowni wnętrzarskich znajduje się w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Gdańsk, jednak na mniejszych, lokalnych rynkach również łatwo znajdziemy takie usługi. Dawniej projektowanie było usługą luksusową, jednak uległo to zmianie na skutek dużego rozwoju rynku budowlanego w Polsce. Obecnie każda przeciętnie zarabiająca osoba może pozwolić sobie na skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Biorąc pod uwagę koszty zakupu nieruchomości oraz wykończenia bądź remontu domu, koszt zatrudnienia architekta wnętrz jest niewielki.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas samodzielnego projektowania?

Największym błędem podczas projektowania samodzielnego jest tworzenie wnętrz niefunkcjonalnych, które są niewygodne i mało ergonomiczne. Przede wszystkim odnosi się to do łazienek oraz kuchni – tutaj najłatwiej popełnić błąd, ale także do pozostałych pomieszczeń.

Powiązanie wszystkich elementów wnętrza nie jest takie proste, jakby się wydawało. Trzeba połączyć materiały, meble, dodatki i kolorystykę, aby wszystko stanowiło jedną, płynnie przenikającą się całość. Częstym błędem jest wybieranie mnóstwa rzeczy, które osobno wyglądają dobrze, ale po ich połączeniu okazuje się, że do siebie nie pasują, efekt jest niespójny. Częstym problemem są też wnętrza przeładowane wyposażeniem, nie chodzi tutaj o to, żeby dążyć do surowego minimalizmu, ale warto zostawić oddech i trochę wolnej przestrzeni, żeby wnętrze nas nie przytłaczało.

Kolejny błąd to wybieranie materiałów, które nie sprawdzają się w określnym wnętrzu np. mało wytrzymałych materiałów do kuchni czy nasiąkliwych materiałów do łazienek. Częstym błędem jest także wybieranie sprzętów i mebli o nieodpowiednich gabarytach w stosunku do wymiarów pomieszczenia – zbyt masywnych lub zbyt małych.

Brak zagospodarowania odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania w późniejszym czasie będzie stanowił duży problem, ponieważ takie miejsca są bardzo potrzebne w każdym domu. Łatwo do tego celu wykorzystać wnęki, miejsca pod schodami czy inna wolną przestrzeń.

Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Mieszkanie czy lokal użytkowy spełnia wiele funkcji, przez co wymaga, aby jego urządzenie było ergonomiczne i dobrze przemyślane. Tutaj właśnie rozpoczyna się rola architekta wnętrz, który może pomóc najlepiej wykorzystać przestrzeń, wydobyć największe zalety wnętrza oraz ukryć jego mankamenty. Zatrudnienie architekta wnętrz pozwala zaoszczędzić czas na chodzeniu po sklepach w poszukiwaniu materiałów wykończeniowych czy mebli oraz na zastanawianiu się nad wyborem kolorów – architekt zwykle dysponuje wzornikami i próbkami materiałów. Dzięki architektowi można także zaoszczędzić pieniądze, ponieważ przeważnie ma on kontakt z firmami branżowymi, dostęp do wielu rabatów oraz nowości na rynku. Projektant wnętrz współpracuje najczęściej ze sprawdzoną ekipą remontową, co pozwala ustrzec się przed osobami niekompetentnymi i utratą nerwów.

Nie każdemu z nas łatwo jest wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało nasze wnętrze po remoncie, w związku z tym nie wiemy czy będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Architekt podczas projektowania przedstawia wizualizacje, które pokazują efekt finalny aranżacji wnętrza, dzięki czemu możemy uniknąć przykrej niespodzianki.

Wybierając kompleksowy projekt wnętrza inwestorzy otrzymują pełny projekt kolorystyczny i techniczny, który wystarczy przekazać wykonawcom. Wielu architektów ma także w swojej ofercie nadzór autorski nad projektem, czyli doglądanie wykonywanego projektu, doradzanie i wyjaśnianie wykonawcom szczegółów.

Kiedy nie warto w takim razie korzystać z usług projektanta?

Na pewno wtedy, gdy mamy już szczegółową wizję naszego wnętrza, czas na jego urządzenie i zmysł artystyczny. W takim wypadku bardziej sensowne wydaje się skonsultowanie swojej wizji z architektem lub prośba o drobniejsze porady.

Co charakteryzuje dobrego architekta wnętrz?

Na pierwszym miejscu oczywiście wiedza i umiejętności projektanta. Dobry architekt wnętrz troszczy się o spełnienie wymagań i preferencji swoich klientów, przede wszystkim słucha, a nie ogranicza się jedynie do wprowadzania w życie swoich własnych wizji. Pozwala wspólnie stworzyć wnętrze, które odzwierciedli charakter domowników i da im poczucie komfortu. Dzięki jego pomocy wnętrze będzie ponadczasowe i za parę lat nie wyjdzie z mody.

Wydaje się, że praca architekta wnętrz jest kreatywna i przyjemna.

Jest to praca twórcza, trzeba mieć dużo pomysłów i cały czas być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku, śledzić, jakie produkty, trendy czy technologie pojawiają się w tym biznesie. W zasadzie każdego dnia trzeba uczyć się czegoś nowego. Zgadza się, w dużej mierze jest to praca przyjemna, ale nie zawsze prosta. Klienci mają różne wymagania i to, co podoba się jednej osobie, może być subiektywnie nieciekawe dla drugiej – w tym największa trudność. Zdarza się, że niektórzy klienci nie wiedzą, co im się podoba i co chcieliby uzyskać w projekcie wnętrza – wtedy staramy się przedstawiać wiele propozycji, przez co wykonanie takiego projektu trwa dłużej.

Projektowanie jakich wnętrz jest najtrudniejsze?

Najwięcej pracy wymagają wnętrza, które są na poddaszach, ponieważ skosy dachu często utrudniają rozmieszczenie sprzętów, a trzeba ustawić je w sposób umożliwiający wygodne z nich korzystanie. Czasami wnętrza są krzywo zbudowane (zdarza się to nawet w nowym budownictwie) – poziom i pion jest zaburzony – wtedy też jest trudniej.

Jak długo trwa stworzenie projektu wnętrza?


Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości zlecenia – metrażu oraz od tego, jak szczegółowy ma być projekt – czy inwestorom wystarczy projekt koncepcyjny czy raczej chcą mieć projekt kompleksowy, gdzie wszystko zrobione jest dokładnie, także od strony technicznej. Na projekt wnętrz typowego mieszkania jednopokojowego trzeba poświęcić ok. 3 tygodni, natomiast na projekt domu jednorodzinnego nie mniej niż 6 tygodni. Jeszcze inaczej wygląda kwestia wykonania projektu wnętrza użytku publicznego, gdyż tutaj często potrzebne są odpowiednie uzgodnienia. Dlatego warto wcześniej zaplanować takie prace i znaleźć odpowiedniego projektanta.

Co zrobić, gdy nasze fundusze są ograniczone, a nie potrafimy poradzić sobie z zaprojektowaniem wnętrza?

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie zaprojektowania tylko tych pomieszczeń, na których najbardziej nam zależy. Czasami zdarza się, że klienci decydują się na urządzenie kuchni czy łazienek, natomiast odnośnie sypialni czy wiatrołapu proszą jedynie o projekt koncepcyjny.

W jakie elementy wnętrza warto zainwestować a na czym zaoszczędzić?


Wszystko zależy od tego, jakiego przeznaczenia jest to wnętrze. Jeśli mówimy o mieszkaniu, to warto zainwestować w porządną podłogę, sprzęty sanitarne i meble. Możemy natomiast wybrać tańsze dodatki, takie jak tkaniny, tapety, poduszki, obrazy, wazony, oprawy oświetleniowe, dzięki czemu możemy często je zmieniać i niewielkim kosztem uzyskać nowy, odświeżony wygląd. Aczkolwiek niejednokrotnie przekonuję swoich klientów, że czasami warto zainwestować w chociaż jeden dodatek, który mimo wysokiej ceny może doskonale ozdobić wnętrze i je dopełnić – może to być duża oryginalna lampa w salonie czy ścianka ażurowa o fantazyjnym wzorze.

Jakie trendy obecnie dominują w projektowaniu wnętrz?

Od jakiegoś czasu utrzymuje się moda na wnętrza w prostym stylu, w jasnych i stonowanych odcieniach, głównie dominuje biel, krem, beż czy szarości. Żywsze kolory przeznaczone są zwykle dla dodatków, a także mebli. Dużą popularnością cieszy się zastosowanie surowych materiałów, takich jak szkło, kamień, drewno czy beton. Modne są także wnętrza z elementami w stylu retro bądź bardziej klasycznymi – producenci mebli oferują mnóstwo pięknych, stylizowanych mebli.

Oferują Państwo usługę home staging. Na czym dokładnie ona polega?

Home staging to usługa polegająca na podniesieniu atrakcyjności nieruchomości przy użyciu niewielkich środków. Czas sprzedaży takiej nieruchomości skraca się o 40%, a jej wartość wzrasta o 10%. Najczęściej jest to usługa w formie konsultacji, gdzie klient otrzymuje gotowy plan-projekt. Czasem naprawdę kilka prostych działań pomaga zmienić wrażenie, jakie pozostawia dana nieruchomość, a pierwsze wrażenie dla potencjalnego kupującego jest najważniejsze. Każda nieruchomość jest inna i do każdej trzeba podejść indywidualnie, nie ma jednego gotowego rozwiązania. Samemu często trudno jest obiektywnie spojrzeć na wygląd naszego mieszkania i nie widzimy pewnych rzeczy, dlatego warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego projektanta.

Czym charakteryzuje się oferta Państwa pracowni?

Posiadamy ofertą skierowaną dla klientów indywidualnych, a także instytucjonalnych – jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy projekty i aranżacje wnętrz, projekty mebli m.in. kuchennych, a także konsultacje i porady. Tworzymy głównie wnętrza nowoczesne, ale nie ograniczamy się do określonego stylu i jesteśmy otwarci na potrzeby i upodobania naszych klientów.

Ostatnio do naszej oferty wprowadziliśmy projektowanie skierowane na najmłodszych odbiorców przestrzeni – tworzymy aranżacje pokojów dziecięcych. PROJEKT POKOIK opiera się na współpracy dyplomowanego architekta, grafika oraz psychologa, co pozwala stworzyć wnętrza bezpieczne i przyjazne dziecku, strefę, w której dziecko dobrze się czuje, kreatywną przestrzeń dla małego odkrywcy, sprzyjającą jego rozwojowi. Wykonujemy projekty mebli dla dzieci, artystyczne malowanie ścian, projekty tapet, dekoracji i innych form użytkowych, książeczki dla dzieci, kalendarze, rysowanki, projekty wzorów na pościel, poduszki, zasłony, oferujemy też porady i opiekę psychologa oraz zajęcia sensoryczne dla dzieci.


Rozmawiała Edyta Mosznienko
(fot. Betterthings)

Więcej informacji o pracowni Betterthings znajdą Państwo na stronie www.betterthings.pl

Czytaj także:

O rękojmi przy sprzedaży nieruchomości

Zamknij [x]

Czytaj także:

O rękojmi przy sprzedaży nieruchomości

Zamknij [x]