Przeciętny krakowianin w przeciętnym mieszkaniu

Analizy, opinie

Choć Mark Twain miał w zwyczaju mawiać, że istnieją kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki, to wbrew tej, skądinąd ciekawej myśli, postanowiliśmy sprawdzić, w jakich warunkach statystycznie rzecz biorąc mieszka przeciętny krakowianin. Poniżej krótko przedstawiamy informacje dotyczące zasobu mieszkaniowego w Krakowie.

fot. R
fot. R

Przeciętne zarobki, przeciętna zdolność kredytowa….
Oficjalne statystyki mówią, że na koniec ubiegłego roku było nieco nas ponad 761 tysięcy. Statystki te nie uwzględniają jednak rzeszy studentów. Poza tym nie wliczają one również także młodych ludzi z innych rejonów Polski, którzy już po ukończeniu studiów zdecydowali się pozostać w Krakowie na stałe. Takie osoby zwykle jeszcze w kilka lat po opuszczeniu murów uczelni są nadal zameldowane w domu rodzinnym, pracując, mieszkając i planując swoją przyszłość w grodzie Kraka.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu przekraczało 4,5 tysiąca złotych. Czteroosobowa krakowska rodzina, której dochód wynosi dwukrotność takich poborów, może pochwalić się zdolnością kredytową na poziomie około 540 tysięcy złotych, dla kredytu na 25 lat.

Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.*stan na 31.12.2015 r **przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw***4-osobowa rodzina, stałe miesięczne wydatki 1000 zł, limity na kartach kredytowych i ROR 1000 zł, kredyt na 25 lat, nominalne oprocentowanie 3,5%****dane za okres styczeń-lipiec

Rosnące zasoby
Zgodnie z tabelą 1., w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku w naszym mieście oddano do użytkowania blisko 5,2 tysiąca lokali mieszkalnych. Ze statystyk samych zasobów mieszkaniowych, przedstawionych w górnej części tabeli 2., wyłania się całkiem pozytywny obraz warunków mieszkaniowych, w których mieszkają krakowianie. Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców (464,1), o wiele wyższa niż dla całej Polski, dorównuje niektórym krajom Europy Zachodniej. Również średnia powierzchnia standardowego M (57,7 mkw.) oraz metraż przypadający na jednego domownika (26,8 mkw.) mogą być zadowalające.

Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak widać, w Krakowie nadal można spotkać pojedyncze jednostki mieszkaniowe, które nie są podłączone do wodociągu. Na koniec 2014 roku nie wszyscy mieszkańcy miasta zamieszkiwali lokale wyposażone w łazienki. Z kolei co ósmy lokal mieszkalny nie był podłączony do centralnego ogrzewania.

KAN

Czytaj także:

Złote Sokoły – nagrody dla najlepszych

Zamknij [x]

Czytaj także:

Złote Sokoły – nagrody dla najlepszych

Zamknij [x]