Raty „złotówkowych” kredytów będą jeszcze niższe
Na rynkuW trakcie środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zredukowała wszystkie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (tj. referencyjną, lombardową, redyskontową i depozytową).
Po ostatnich zmianach referencyjna stopa NBP osiągnęła rekordowo niski poziom: 1,50% w skali roku. Wbrew oczekiwaniom ekspertów, RPP obniżyła tę najważniejszą stopę aż o 0,50 punktu procentowego (z 2,00%). Większość analityków spodziewała się dwukrotnie mniejszej korekty.
Poprzednie „cięcie” stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego miało miejsce w październiku 2014 r. Ryzyko długotrwałej deflacji przesądziło o zakończeniu pięciomiesięcznego okresu stabilizacji stóp procentowych. Warto przypomnieć, że w grudniu 2014 r. i styczniu 2015 r. Główny Urząd Statystyczny odnotował jeszcze szybsze tempo spadku cen (odpowiednio -1,00% i -1,30% rok do roku). Ważnym argumentem była również konieczność dostosowania polskiej polityki pieniężnej do działań prowadzonych przez inne banki centralne. Na wieczornej konferencji prasowej prezes NBP, Marek Belka oświadczył, że nie widzi miejsca na dalsze obniżki stóp procentowych.
Stopa WIBOR - 3M, która służy do aktualizacji oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych szybko zareaguje na ostatnią decyzję RPP. W środę wspomniana stopa oscylowała jeszcze na poziomie 1,81% (dane agencji Thomson Reuters). WIBOR - 3M może spaść o kolejne 20-30 punktów bazowych (do 1,50% - 1,60%). Taki scenariusz wróżą obecne notowania giełdowych kontraktów na stopę procentową (tzw. kontraktów FRA).
Spadek WIBOR-u 3M to dobra wiadomość dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych. Już niebawem będą one płacić niższe raty. W przypadku gospodarstwa domowego, które pożyczyło 270 000 złotych na 30 lat miesięczna płatność zmniejszy się z 1197,40 zł do 1152,94 zł (założenia: marża banku na poziomie 1,60%, obniżka WIBOR-u - 3M z 1,80% do 1,50%, raty równe, prowizja nie jest kredytowana).
(A.P.)