REAS: Większa podaż na krakowskim rynku mieszkaniowym
Analizy, opinieFirma REAS opublikowała kolejną odsłonę cyklicznego raportu, który informuje o sytuacji panującej na krajowym rynku deweloperskim. Wspomniana analiza opiera się na danych z trzeciego kwartału 2014 roku. Eksperci firmy REAS już tradycyjnie wzięli pod uwagę sześć wiodących rynków deweloperskich.
Jedna z najciekawszych analiz, które znalazły się w nowym raporcie REAS, dotyczy czasu wyprzedaży oferty deweloperskiej. W przypadku sześciu krajowych metropolii (Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Trójmiasta) aktualna wartość czasu wyprzedaży waha się od 3,6 kwartału do 6,1 kwartału. W poprzednim kwartale odnotowano niższe wartości dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Trójmiasta. Dodatnia zmiana szacunkowego czasu wyprzedaży jest związana ze wzrostem liczby mieszkań oferowanych na terenie największych miast. W minionym kwartale na sześć wiodących rynków wprowadzono aż 13 500 lokali. Kwartalna liczba sprzedanych mieszkań była niższa o 3100 sztuk.
Według informacji zebranych przez REAS całkowita sprzedaż krakowskich lokali deweloperskich zajęłaby 4,30 kwartału (o ile na rynek pierwotny nie trafiałyby kolejne mieszkania, a popyt utrzymałby się na obecnym poziomie). Analogiczne wartości czasu wyprzedaży dla Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Trójmiasta wynoszą odpowiednio: 4,3 kw., 5,3 kw., 5,2 kw., 6,1 kw. oraz 3,6 kw.
Trzeba dodać, że czas wyprzedaży krakowskiej oferty deweloperskiej zwiększył się o 0,3 kwartału (w stosunku do czerwcowego odczytu). Na terenie czterech innych metropolii wzrosty analizowanego wskaźnika wyniosły odpowiednio: 0,4 kwartału (Warszawa), 0,2 kwartału (Wrocław), 0,3 kwartału (Trójmiasto) i 0,1 kwartału (Poznań). Tylko w przypadku Łodzi szacunkowy czas wyprzedaży oferty deweloperskiej na koniec II kw. był nieco niższy (spadek o 0,3 kwartału). Warto również wspomnieć, że Łódź jest jedyną z sześciu metropolii, w której od czerwca od września b.r. nie odnotowano wzrostu podaży nowych lokali.
(A.P.)