Rodzina na Swoim wciąż dostępna dla krakowian

Na rynku

O tym, że mieszkańcy Krakowa nie mogą liczyć na spory wybór dotowanych lokali, wiadomo już od dawna. Ostatnia podwyżka lokalnych limitów cenowych Rodziny na Swoim (RnS) nie przyczyniła się do znaczącej poprawy sytuacji.

Trudno się temu dziwić zważywszy na fakt, że wspomniane limity wzrosły o 0,23%. Osoby, które wybierają używane mieszkanie, już na wstępie muszą się pogodzić z utratą dopłat odsetkowych. Jest to konsekwencja nieproporcjonalnie niskiej wartości progu cenowego (3 525,20 zł za 1 mkw.). Nabywcy nowych lokali ze względu na wyższy limit (4 406,50 zł za 1 mkw.) wciąż mają szansę, aby uzyskać częściową refundację kosztów kredytu. W przypadku aktualnej sytuacji rynkowej kluczowe znaczenie mogą mieć ich zdolności negocjacyjne…

Cena ofertowa to nie wszystko …

Najprostszy szacunek dostępności lokali w ramach RnS polega na porównaniu jednostkowej ceny ofertowej (wyrażonej w złotych za 1 mkw.) oraz obowiązującego limitu. Ten wariant ma jednak istotną wadę. Mianowicie nie uwzględnia on rozróżnienia pomiędzy rzeczywistą ceną transakcyjną oraz kwotą, która widnieje w ofercie sprzedaży. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ w warunkach obecnej dekoniunktury deweloperzy są skłonni do negocjacji cenowych. Aktualne doniesienia z rynku mieszkaniowego wskazują, że obniżka ceny ofertowej o 5%, a nawet 10% nie należy do rzadkości. Dlatego na poniższym wykresie zaznaczono podaż lokali, które spełniłyby wymogi RnS po redukcji ceny ofertowej o 5% i 10%.
Warto nadmienić, że informacje na temat liczby dotowanych mieszkań nie uwzględniają ofert tych deweloperów, którzy zrezygnowali z podawania ceny w swoich materiałach promocyjnych. Dane portalu Dominium.pl świadczą o tym, że alternatywny system informacji telefonicznej o cenach jest stosowany dla ok. 1/3 lokali. Druga uwaga dotyczy grupy analizowanych dzielnic. Trzeba zaznaczyć, że pominięcie wielu istotnych obszarów (np. Nowej Huty) jest spowodowane brakiem mieszkań, których cena jednostkowa spełniałaby przynajmniej jedno kryterium.

Rodzina na Swoim wciąż dostępna dla krakowian | zdjęcie 1

Powyższy wykres wskazuje, że w dwóch lokalizacjach (Prokocim-Bieżanów i Podgórze Duchackie) można znaleźć kilkanaście mieszkań, które kwalifikują się do programu RnS na podstawie nienegocjowanej ceny ofertowej. W połowie analizowanych dzielnic (Łagiewniki, Prądnik Biały, Podgórze i Swoszowice) takie oferty w ogóle nie występują.

Sytuacja zmienia się znacząco po uwzględnieniu pięcioprocentowego progu obniżki dla cen ofertowych (patrz środkowa seria danych). Okazuje się bowiem, że przyjęcie tego realistycznego założenia o negocjacji cen zwiększa podaż dotowanych lokali o 110 sztuk. Pod względem dostępności mieszkań nadal przoduje Prokocim – Bieżanów. Południowa dzielnica Krakowa musi jednak konkurować z Podgórzem Duchackim. Oferta Dębnik jest znacznie uboższa. We wspomnianej lokalizacji znajduje się 16 mieszkań, które po obniżeniu cen ofertowych o 5% spełniłyby wymogi RnS. Takie lokale są dostępne również na terenie Bronowic, ale ich wybór jest symboliczny (4 sztuki).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że dwukrotnie wyższy poziom negocjacji cen ofertowych (10%) nie przyczynia się do dużego wzrostu podaży (zmiana to 37 sztuk). Największa różnica dotyczy Podgórza Duchackiego, które awansuje na drugie miejsce pod względem dostępności mieszkań kwalifikujących się o RnS. W analizowanej grupie pojawiają się też trzy nowe lokalizacje: Prądnik Biały, Łagiewniki oraz Swoszowice. Niestety pierwsze dwie dzielnice odznaczają się symbolicznym wyborem lokali. W przypadku Swoszowic sytuacja przedstawia się nieco lepiej – przyszli uczestnicy Rodziny na Swoim po obniżce ceny o 10% mogliby wybierać spośród 18 mieszkań.

Kto oferuje lokale z dopłatami?

Najbardziej klarownej odpowiedzi na powyższe pytanie może dostarczyć szczegółowe zestawienie krakowskich inwestycji. Warto pamiętać, że nie uwzględnia ono tych firm deweloperskich, które zrezygnowały z rozpowszechniania informacji na temat cen ofertowych.
Rodzina na Swoim wciąż dostępna dla krakowian | zdjęcie 2

Prokocim - Bieżanów i Wola Duchacka to dzielnice, które zapewniają możliwość wyboru inwestycji. W pozostałych lokalizacjach uczestnicy Rodziny na Swoim muszą zadowolić się propozycjami jednego dewelopera.
Powyższe zestawienie nie uwzględnia mieszkań, których ceny są nieznacznie wyższe od obowiązującego limitu RnS. Takimi ofertami powinny zainteresować się osoby zdecydowane na negocjacje z firmą deweloperską.

Czytaj także:

Pierwszy parking Park & Ride w Krakowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Pierwszy parking Park & Ride w Krakowie

Zamknij [x]