Ruczaj - osiedle nad zalewem
Analizy, opinieOsiedle Ruczaj zaczęło powstawać już w latach 80. XX wieku. Teraz jest jednym z najszybciej rozwijających się krakowskich osiedli, o wciąż wzrastającej liczbie mieszkańców.
Ruczaj nie stanowi jedynie tzw. sypialni Krakowa - znajdują się tu także duże ośrodki naukowe, kulturalne czy komercyjne. Zlokalizowano tutaj m.in. wciąż rozwijający się Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Bibliotekę Papieskiej Akademii Teologicznej. Dużą powierzchnię, bo ponad 400 ha, zajmuje także Krakowski Park Technologiczny, pełniący rolę miejsca rozwoju najnowszych technologii przy współdziałaniu z uczelnią. Ruczaj posiada także wszystkie podstawowe ośrodki edukacyjne.
Architektura Ruczaju jest zróżnicowana i niestety, bardzo chaotyczna. Spotkamy tu typowe osiedla, apartamentowce, ale także zabudowę willową czy domy jednorodzinne (Sprawdź, co aktualnie buduje się na Ruczaju.) . W dużej mierze jest to nowoczesne budownictwo, a dzielnica wciąż się powiększa o nowe inwestycje. Nie zawsze jednak idzie to w parze z jakością rozwiązań projektowych. Może o tym świadczyć chociażby nagroda Archi-Szopy, przyznawana dla najgorszych nowo powstałych budynków, którą otrzymało osiedle w 2012 r.
Długi czas dużym problemem dla mieszkańców było niedostateczne skomunikowanie osiedla z centrum miasta. Ruczaj jest oddalony o ponad 4 km od centrum, a przez długi czas dojeżdżały tu jedynie przepełnione autobusy. Dopiero od niedawno dociera do osiedla tramwaj, który obsługuje jego najdalszą część.
Zalew Zakrzówek powstał natomiast jako pozostałość po dawnym kamieniołomie, który został zalany wodą w 1990 roku. W akwenie znajduje się tablica upamiętniająca fakt, że pracował tu niegdyś Karol Wojtyła. Na dnie zbiornika znajdziemy wiele niespodzianek. Zatopione są tu m.in. fiat kombi, niebieska nysa, motorówka, a nawet autobus. Kompleks jest dostępny dla nurków.
Czy Ruczaj należy do najlepszych dzielnic Krakowa? Raczej nie, ale niezaprzeczalnie jest to miejsce z potencjałem.
Izabela Pasek