SBDiM świętuje 5 lat działalności
Na rynku21 maja 2010 r. w hotelu Radisson przy ul. Straszewskiego odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 5-lecia Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.
Prelekcję poświęconą genezie powstania i działalności stowarzyszenia wygłosił Tytus Misiak, Prezes Zarządu Głównego SBDiM. Poniżej przedstawiamy główne tezy tego wystąpienia.
Początki Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów
Lata dziewięćdziesiąte to okres pojawiania się pierwszych firm deweloperskich, które, obok dominujących wtedy w budownictwie spółdzielni mieszkaniowych, zaczęły proponować sprzedaż lub wynajem deficytowych na owe czasy mieszkań i lokali. Mimo rosnącego zapotrzebowania na nieruchomości, deweloperom brakowało doświadczenia, głównie dotyczącego zagadnienia współpracy z administracją państwową i gminną. Dzięki inicjatywie środowiska deweloperskiego, w 1994 powstało Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów, początkowo korzystające z doświadczeń amerykańskich. Dwa lata później powstaje Krakowski Oddział PSBD, który w marcu 1998 roku zorganizował pierwszą Krakowską Giełdę Domów i Mieszkań.
Przez kolejnych 6 lat Krakowski Oddział PSBD przygotował ponad 30 Giełd, pierwsze zagraniczne warsztaty dewelopera w Alzacji, a także I edycję Konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i Nagrodę „Złotego Sokoła”. Na tle innych oddziałów Krakowski Oddział PSBD wyróżniał się szczególną aktywnością i działalnością zmierzającą do poprawy jakości inwestycji oraz ograniczenia biurokracji. W latach 1998-2001 stowarzyszenie zdecydowanie sprzeciwiło się programowi „Konsorcjum”, którego wprowadzenie groziło zmonopolizowaniem budowy mieszkań komunalnych z pominięciem reguł rynkowych.
Działalność SBDiM
Pogłębiający się dysonans pomiędzy aktywnością środowiska krakowskiego i stagnacją struktur krajowych doprowadził do zwołania w kwietniu 2005 roku zebrania założycielskiego nowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. SBDiM miesiąc później zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Członków założycieli było dziewiętnastu, a obecnie stowarzyszenie liczy już 130 członków, w tym 49 członków zwyczajnych i 81 wspierających. Członkiem honorowym SBDiM jest prof. Andrzej Wyżykowski.
Stowarzyszenie kontynuuje organizację Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań (w maju br. odbyła się już 76. edycja tej imprezy) oraz – odbywającego się co dwa lata - Konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i Nagrodę „Złotego Sokoła” pod patronatem prezydenta Miasta Krakowa (kolejne edycje konkursu odbywają się w latach 2006, 2008 i 2010).
Od 2010 roku Zarząd Główny SBDiM przyznawać będzie Nagrodę im. Jacka Michalskiego osobom lub zespołom osób, które wyróżniają się wyjątkową wrażliwością architektoniczną oraz dokonaniami w kreowaniu przestrzeni. Nagroda upamiętnia osobę zmarłego w czerwcu 2009 roku Jacka Michalskiego, wybitnego dewelopera, założyciela i aktywnego członka SBDiM.
SBDiM od 2007 roku funduje coroczną nagrodę finansową dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
W latach 2007-2008 stowarzyszenie zorganizowało w Londynie dwie wystawy krakowskich inwestycji mieszkaniowych, a w 2008 i 2009 roku współorganizowało Forum Budownictwa w Zakopanem.
Od 2007 roku SBDiM systematycznie organizuje zagraniczne warsztaty dewelopera (warsztaty odbyły się już w Londynie, Paryżu, Barcelonie oraz Belgii i Holandii) oraz krajowe szkolenia poświęcone aktualnym problemom budownictwa mieszkaniowego i planowania przestrzennego.
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań podejmuje działania na rzecz poprawy procedur administracyjnych i planowania przestrzennego w Krakowie. Poprzez przedstawicieli uczestniczy w pracach Komisji Infrastruktury Sejmu RP. Stale współpracuje z innymi organizacjami i podmiotami w zakresie realizowanych celów statutowych.