SBDiM świętuje dziesiąte urodziny

Na rynku

23 maja br. minęło dziesięć lat od rejestracji Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM). Bez inicjatyw podejmowanych przez SBDiM trudno wyobrazić sobie krakowski rynek mieszkaniowy.

Zebranie założycielskie SBDiM. Na zdjęciu od lewej: Tytus Misiak - prezes SBDiM, Dorota Koźmińska - prezes DK-Development, Eugeniusz Batko - prezes Fronton (fot. SBDiM)
Zebranie założycielskie SBDiM. Na zdjęciu od lewej: Tytus Misiak - prezes SBDiM, Dorota Koźmińska - prezes DK-Development, Eugeniusz Batko - prezes Fronton (fot. SBDiM)

Stowarzyszenie działa również na płaszczyźnie ogólnopolskiej - jest jedną z organizacji, które regularnie opiniują projekty ustaw dotyczących rynku deweloperskiego. W związku z jubileuszem SBDiM warto pokrótce przypomnieć historię instytucji, która jest nierozerwalnie związana z rozwojem rynku deweloperskiego w Krakowie.

Krakowscy deweloperzy zrzeszali się już w latach 90.

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań powstało w 2005 r. Krakowski rynek pierwotny był już wówczas prężny i dobrze prosperował. Dziesięć lat wcześniej sytuacja przedstawiała się zupełnie inaczej, kiedy to na rynku mieszkaniowym prym wciąż wiodły spółdzielnie, a oferta deweloperów była bardzo ograniczona. W tych warunkach działalność deweloperską prowadziło niewiele firm. Warto jednak podkreślić, że większość z nich zajmuje się budowaniem mieszkań po dzień dzisiejszy.

Pierwsi krakowscy deweloperzy dostrzegli, że konieczne jest stworzenie zrzeszenia, które będzie reprezentować ich interesy (np. w negocjacjach z instytucjami publicznymi i sektorem bankowym). Do powstania takiej organizacji na szczeblu krajowym wydatnie przyczynili się krakowscy inwestorzy. Spore znaczenie miała m.in. działalność Jacka Michalskiego, prezesa Grupy Buma. Był on jednym z założycieli i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (PSBD) z siedzibą w Warszawie. Przez pewien czas w zarządzie wspomnianej organizacji zasiadała również Dorota Koźmińska – obecnie prezes DK-Development. W 2000 r. do zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów dołączył Tytus Misiak, obecny prezes SBDiM.

Warto wspomnieć, że deweloperzy z Krakowa utworzyli lokalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów. W gronie współpracujących inwestorów wkrótce dojrzał pomysł zorganizowania krakowskich targów mieszkaniowych. Ta koncepcja była związana z wyjazdem Jana Bulszy do Wiednia. Prezes spółki Miastoprojekt i członek zarządu w krakowskim oddziale PSBD, po powrocie ze swojej podróży opisał sposób organizacji wiedeńskich giełd mieszkaniowych. Zrzeszeni deweloperzy stwierdzili, że podobną imprezę można zorganizować na terenie Krakowa. Pierwsze targi z udziałem 20 wystawców odbyły się 28 marca 1998 r., rozpoczynając w ten sposób bogatą historię Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań. Trzeba dodać, że główny pomysłodawca targów, Jan Bulsza obecnie jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Ten tytuł posiada również inny zasłużony krakowianin – profesor Andrzej Wyżykowski (od 2002 r. do 2014 r. Główny Architekt Miasta Krakowa).

Targi, cieszące się coraz większym zainteresowaniem krakowian, z pewnością były czynnikiem, który utrwalił współpracę lokalnych deweloperów. Początkowo giełdy mieszkaniowe organizowano cztery razy w roku. W 2002 r. liczba giełd została zwiększona o połowę. Ze względu na wzrastającą liczbę wystawców i zwiedzających, tylko kilka pierwszych giełd odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionej spółki Miastoprojekt. Później targi zostały przeniesione do Hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (ul. Piłsudskiego 27).

Działalność SBDiM, czyli sposób na realizację własnej idei

Na początku minionej dekady różnica między aktywną działalnością krakowskich deweloperów i marazmem panującym w pozostałej części PSBD stała się bardzo widoczna.  Problem narastał, dlatego inwestorzy działający na terenie Krakowa powołali własną organizację branżową. W dniu 23 maja 2005 r. Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zostało oficjalnie zarejestrowane. Do grona 19 osób najbardziej zaangażowanych w tworzenie nowej organizacji można zaliczyć m.in. ówczesnego prezesa oddziału PSBD Tytusa Misiaka, Dorotę Koźmińską, Jacka Michalskiego, Jana Bulszę, Eugeniusza Batko i Andrzeja Rymarczyka.

Zgodnie z wizją swoich założycieli, SBDiM skupił się na współpracy z administracją państwową, organizacji targów i konferencji mieszkaniowych oraz działaniach mających na celu doskonalenie zawodowe swoich członków. Trzeba też wspomnieć, że po wyodrębnieniu organizacji zrzeszającej krakowskich deweloperów, PSBD straciło swoje znaczenie. Obecnie stanowisko inwestorów mieszkaniowych w Polsce reprezentuje głównie SBDiM oraz Polski Związek Firm Deweloperskich.

W działalności Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań na pewno pomagały doświadczenia związane z funkcjonowaniem krakowskiego oddziału PSBD. W trakcie ostatnich 10 lat SBDiM zrealizował wiele nowych projektów. Wysiłek ten został nagrodzony odznaczeniem Honoris Gratia, które Prezydent Miasta Krakowa przyznał stowarzyszeniu w 2013 r. Na liście dotychczasowych dokonań SBDiM (prócz targów mieszkaniowych) szczególne miejsce zajmują:

  • organizacja konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła
  • utworzenie Nagrody im. Jacka Michalskiego, przyznawanej zasłużonym i wybitnym uczestnikom rynku nieruchomości
  • organizacja Konkursu na Najlepszego Studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
  • organizacja wystawy „Krakowskie inwestycje mieszkaniowe na lata 2007-2009”, która odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie
  • dwukrotna współorganizacja Forum Budownictwa Mieszkaniowego z udziałem Wiceministra Infrastruktury Olgierda Dziekońskiego
  • organizacja regularnych wyjazdów zagranicznych (tzw. Warsztatów Dewelopera), które służą poznawaniu nowych rozwiązań architektonicznych i biznesowych
  • organizacja licznych konferencji dotyczących rynku mieszkaniowego

Dla osób zainteresowanych zakupem nowego lokum najbardziej widocznym przejawem działalności SBDiM jest dobra organizacja krakowskich giełd mieszkaniowych. Na początku 2013 r. ta impreza została przeniesiona do  hali Centrum Targowego Chemobudowa (ul. Klimeckiego 14). Kilka dni przed jubileuszem SBDiM (16 i 17 maja 2015 r.) odbyła się 110 edycja Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań - ostatnia przed sezonem wakacyjnym impreza dająca okazję na poznanie propozycji deweloperów. Z okazji jubileuszu zorganizowano także uroczystą konferencję pod hasłem „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”. Konferencja z udziałem wielu znamienitych gości odbyła się 24 kwietnia 2015 r. w krakowskim Hotelu Kossak, a jej głównym tematem były warunki prowadzenia inwestycji deweloperskich.

 

25. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań (fot. SBDiM)

5 lat SBDiM - rocznicowa konferencja (fot. RB)

36. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań (fot. RB)

Złote Sokoły 2006 (fot. RB)

Złote Sokoły 2010 (fot. RB)

Warsztaty Dewelopera w Berlinie 2011 r. (fot. SBDiM)

Warsztaty Dewelopera we Włoszech 2014 r (fot. SBDiM)

Konferencja "Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego" 2015 r. (fot. Andrzej Prajsnar)

A.P.

 

 

 

 

 

Czytaj także:

II etap inwestycji przy ul. Cystersów

Zamknij [x]

Czytaj także:

II etap inwestycji przy ul. Cystersów

Zamknij [x]