Specjalny fundusz wesprze kredytobiorców?
PoradnikRządowy projekt pomocy dla osób zadłużonych we frankach, od początku wzbudzał spore kontrowersje. Ustawa przewidująca podział kursowego długu między bank i klienta, po senackich poprawkach wróciła do Sejmu. Wszystko wskazuje jednak, że Komisja Finansów Publicznych przed wyborami nie wznowi prac nad tym projektem.
Taka decyzja przypieczętowała los kontrowersyjnej ustawy. Zamiast niej posłowie PO zaproponowali nowe rozwiązanie.
Ustawa przewidująca pomoc dla wybranych „frankowców” wzbudzała wątpliwości konstytucyjne. Co więcej, zagraniczni akcjonariusze banków zagrozili, że po uchwaleniu tego aktu prawnego będą domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa. Dlatego posłowie Platformy Obywatelskiej zaproponowali nowe rozwiązanie. Polega ono na utworzeniu specjalnego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspomniany fundusz zostanie sfinansowany z wpłat banków (600 mln zł). Pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców otrzymają posiadacze kredytów mieszkaniowych, którzy:
- stracili pracę z przyczyn niezależnych od siebie
- mają kredyt większy od wartości mieszkania (LtV powyżej 100%)
- płacą ratę wyższą niż 60% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego
W ramach zwrotnej pomocy, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci za dłużnika do 18 kolejnych rat kredytu hipotecznego (maksymalnie 1500 zł/m-c). Po dwóch latach od zakończenia pomocy, kredytobiorca zacznie zwracać środki pożyczone przez fundusz. Dodatkowy dług zostanie rozłożony na 96 równych rat bez oprocentowania.
Z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nie skorzystają dłużnicy posiadający:
- drugie lokum (w tym również wynajmowane od innej osoby)
- dom większy niż 100 mkw. powierzchni użytkowej
- lokal większy niż 75 mkw. powierzchni użytkowej
W przypadku rodzin wychowujących dwoje dzieci, limity metrażu zostaną podniesione do 100 mkw. (lokal) i 150 mkw. (dom). Rodzin posiadających przynajmniej troje dzieci nie będą dotyczyły żadne ograniczenia powierzchni użytkowej.
Jeżeli ustawę powołującą Fundusz Wsparcia Kredytobiorców uda się uchwalić przed wyborami, to zadłużone osoby będą mogły składać wnioski o pomoc do końca 2018 r. Decyzję w sprawie wsparcia ma podejmować starosta.
(A.P.)