Sprzedaż nieruchomości gminnych

Poradnik

Sprzedaż nieruchomości gminnych odbywa się w trybie przetargowym, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy.

Kiedy bez przetargu

Forma bezprzetargowa dostępna jest dla poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców, pozbawionych prawa własności przed 5.12.1990 roku, dla użytkowników wieczystych nabywających nieruchomość na własność, a także najemców lokali mieszkalnych, o ile najem został nawiązany na czas nieoznaczony oraz dla osoby, której nieruchomość przylega do zbywanej nieruchomości, a nabycie jej niezbędne jest do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. Na drodze bezprzetargowej zbywane są również nieruchomości, których zbycie odbywa się w ramach zamiany lub darowizny oraz tych zbywanych pomiędzy Skarbem Państwa i jednostką samorządu terytorialnego. Osoby mające pierwszeństwo nabycia nieruchomości zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia i o tym, że mają one prawo nabycia jej z ominięciem przetargu. Warunkiem nabycia danej nieruchomości jest złożenie przez nie wniosku w terminie podanym w zawiadomieniu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia. Osoby te mogą skorzystać z pierwszeństwa do nabycia nieruchomości, jeżeli oprócz wniosku złożą również oświadczenie, w którym wyrażą zgodę na cenę ustaloną przez gminę.

Sposób ustalenia ceny

W przypadku podjęcia decyzji o sprzedaży nieruchomości gminnej najpierw trzeba ustalić cenę. Cenę tę ustala się w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Wadium

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie, nie później niż 3 dni przed otwarciem przetargu, wadium. Wysokość wadium wynosi nie mniej niż 5% i nie więcej niż 20% wartości ceny wywoławczej nieruchomości. Wnoszone wadium może mieć postać gotówki, obligacji państwowych lub dopuszczonych do obrotu publicznego papierów wartościowych. Wadium jest wliczane nabywcy na poczet ceny nabycia nieruchomości. Pozostałe osoby biorące udział w przetargu otrzymają zwrot wadium nie później niż w ciągu 3 dni od dnia odwołania, zamknięcia lub unieważnienia przetargu.

Rodzaje przetargu

Przetargi organizowane są w trybie ustnym i pisemnym. Decydującym kryterium w trybie ustnym jest cena, a celem uzyskanie możliwie najwyższej kwoty. Celem przetargu pisemnego jest natomiast wybranie najkorzystniejszej oferty z punktu widzenia gminy i nie zawsze jest to oferta proponująca najwyższą cenę. Przetarg może być też ograniczony lub nieograniczony. Do przetargu ograniczonego przystąpić mogą jedynie osoby, które spełniają warunki określone w ogłoszeniu. Są to np. mieszkańcy danej gminy, właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością przeznaczona do zbycia. Jeśli zaś chodzi o przetarg nieograniczony, to oferty kupna zbywanej nieruchomości może składać każdy.

Przebieg przetargu

Przetarg rozpoczyna się od zamieszczenia ogłoszenia o przetargu. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w siedzibie właściwego urzędu. Ponadto informację o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości np. w gazecie lokalnej. W ogłoszeniu podaje się m.in. oznaczenie i opis nieruchomości, jej przeznaczenie i sposób zagospodarowania, cenę oraz czas, miejsce i warunki przetargu. Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje komisja przetargowa w składzie przewodniczący i członkowie – od 3 do 7 osób. Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Z przeprowadzonego przetargu przewodniczący sporządza protokół, który stanowi podstawę zawarcia aktu notarialnego. Uczestnik przetargu może zaskarżyć czynności związane z przeprowadzaniem przetargu do wojewody lub organu wykonawczego gminy, powiatu, województwa. Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego. Po wniesieniu skargi wszelkie czynności związane ze zbyciem nieruchomości muszą być wstrzymane. Organ rozpatrujący skargę może uznać ją za niezasadną, nakazać powtórzenie czynności przetargowych lub unieważnić przetarg. Jeśli przetarg w terminie nie zostanie zaskarżony bądź organ rozpatrujący skargę uzna ją za niezasadną – organizator podaje do publicznej wiadomości informację o wyniku przetargu.

Jeżeli pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, w okresie nie krótszym niż 2 tygodnie, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia jego zamknięcia, przeprowadza się drugi przetarg, w którym właściwy organ może obniżyć cenę wywoławczą nieruchomości ustaloną przy ogłoszeniu pierwszego przetargu. Cenę wywoławczą w drugim przetargu ustala się w wysokości niższej niż wartość nieruchomości, ale nie niższej niż 50% tej wartości. Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu ustnego lub żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą albo, jeżeli w przetargu pisemnym nie wpłynęła ani jedna oferta lub żaden z uczestników nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej, a także, jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia warunków przetargu. Jeżeli drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, właściwy organ w okresie nie krótszym niż 2 tygodnie, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia jego zamknięcia, może zbyć nieruchomość w drodze rokowań albo organizować kolejne przetargi. Cenę ustala się w wysokości nie niższej niż 40% wartości nieruchomości. Jeżeli przetarg zakończył się wynikiem pozytywnym, organizator przetargu jest obowiązany zawiadomić osobę ustaloną jako nabywca o miejscu i terminie zawarcia umowy najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań, może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

Paweł Puch

Czytaj także:

Martwe dusze we wspólnocie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Martwe dusze we wspólnocie

Zamknij [x]