Stary Browar zmieni się w osiedle mieszkaniowe

Na rynku

Znany w Krakowie browar, leżący na skrzyżowaniu ulic Lubicz i Strzeleckiej, niebawem przekształci się w Browar Lubicz - osiedle z mieszkaniami, sklepami, biurami i restauracjami.

Historia Browaru sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to wzniesiono pierwsze budynki zakładu. Na początku XX wieku Browar trafił w ręce barona Jana Goetz-Okocimskiego, który nadał mu nazwę Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Goetza. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało przejęte przez państwo. W 1968 roku Browar trafił w ręce firmy Okocim, wtedy też został rozbudowany i unowocześniony. Niestety, położenie w centrum miasta działało na jego niekorzyść, bo zakładu nie można było rozbudowywać. W 2001 roku firma została przejęta przez browar Calsberg, który zrezygnował z dalszej produkcji piwa przy ul. Lubicz.

Teraz to miejsce ma szansę odżyć za sprawą brytyjskiej firmy Balmoral Properties, która podjęła się projektu rewitalizacji terenu Browaru.  Generalny wykonawca inwestycji - firma PORR Polska S.A. weszła na teren budowy na początku listopada 2011 roku. Według zapowiedzi, pierwszy etap zostanie oddany w połowie 2013 roku, a  zakończenie wszystkich prac przewidziane jest przed końcem 2014 roku.

Wizualizacja projektu wygląda obiecująco: ekskluzywny kompleks mieszkaniowo-komercyjny położony niecały kilometr od krakowskiego Rynku oraz kilkaset metrów od dworca to dobra lokalizacja, a firmy z pewnością będą zainteresowane ulokowaniem swoich biur i punktów usługowych w takim otoczeniu. Dużym plusem będzie planowane otwarcie terenu Browaru dla mieszkańców miasta i turystów. Dotychczas obszar ten był zamknięty dla osób z zewnątrz. Projekt nowego kompleksu opracowała krakowska pracownia MOFO Architekci współpracująca przy tym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Całość ma się płynnie wkomponowywać w zabytkowe otoczenie.

Póki co, trwa budowa. Teren jest jeszcze rozkopany, ale część mieszkań już jest sprzedanych lub zarezerwowanych. Budynki mieszkalne będą maksymalnie pięciopiętrowe. Powstanie ich sześć, z łącznie 320 mieszkaniami o metrażach od 23 do 107 m2. Nie zabraknie też odpowiednio dużych parkingów. Inwestorzy mają na uwadze historię Browaru, więc budowa i kolorystyka osiedla będzie współgrać z zabytkowymi częściami kompleksu. W związku z tym, pozostaną dawne elementy maszyn i tablice historyczne nawiązujące do Browaru. Aby podtrzymać piwną tradycję, inwestor przewidział w ramach kompleksu miejsce na butik piwny. Wokół ma być też dużo zieleni.

Położenie w centrum miasta jest plusem, bo wszędzie jest blisko, ale może być też minusem - wokół panuje duży ruch, cały czas słychać zgiełk miasta. Zaradzić temu mają ekrany akustyczne umieszczone od strony torów kolejowych. Z drugiej strony również mają zostać zbudowane specjalne ogrodzenia tłumiące dźwięki.

Natalia Feluś

źródło: www.browarlubicz.pl

Czytaj także:

Słoneczny Dzień Otwarty w Gródku nad Dunajcem

Zamknij [x]

Czytaj także:

Słoneczny Dzień Otwarty w Gródku nad Dunajcem

Zamknij [x]